Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 września 2021

Wizyta Pierwszej Damy w polskiej parafii na Manhattanie

  |   Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie Spotkanie ze społecznością skupioną wokół parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie

Parafia p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie w Nowym Jorku to najstarsza rzymskokatolicka polska parafia w archidiecezji Nowy Jork. Obecnie to jedyny polski kościół na Manhattanie. W jubileuszowym, 150. roku istnienia parafii odwiedziła ją Małżonka Prezydenta.

 

W towarzystwie ministra Adama Kwiatkowskiego, Sekretarza Stanu w KPRP, Pierwsza Dama zapoznała się z historią kościoła i obejrzała jego wnętrze. Następnie spotkała się z przedstawicielami Rady Parafialnej, parafianami oraz nauczycielami działającej przy parafii Polskiej szkoły Dokształcającej im. O. Augusta Kordeckiego.

 

 

Rozmowa dotyczyła życia religijnego i narodowego Polonii na Manhattanie, bowiem tutaj skupia się aktywność polonijna, odbywają się liczne spotkania oraz msze patriotyczne i okolicznościowe, np. związane z obchodami wybuchu Powstania Warszawskiego. We wspólnocie parafialnej znajduje się ok. 650 osób, a przy Zobacz także: Małżonka Prezydenta wręczyła dyplomy nauczycielom polonijnym kościele działa kilkanaście grup, m.in.: Katolicki Klub Dyskusyjny im. Św. Jana Pawła II, koło Fundacji św. Jana Pawła II, wspólnota Neaokatechumenalna, grupy AA, grupa Matki Polki, grupa Parady Pułaskiego czy Klub Seniora. Obchody 150-lecia parafii rozpoczynają się w najbliższą niedzielę. Z tej okazji Pierwsza Dama przekazała polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

 

W 1915 roku założono Polską Szkołę Dokształcającą im. o. Augusta Kordeckiego. Uczy się w niej obecnie ok. 50 uczniów. Agata Kornhauser-Duda zwiedziła dziś sale lekcyjne oraz rozmawiała z pedagogami. Zauważyła, że praca w polskiej szkole za granicą jest szczególną misją i wyzwaniem. Jako wieloletni nauczyciel przyznała, że oprócz głębokiej wiedzy i wszechstronnych umiejętności praca nauczyciela polonijnego w szczególny sposób wymaga pełnego zaangażowania w kształtowanie charakteru młodych ludzi, często urodzonych i wychowanych już poza granicami Polski. Pedagodzy opowiedzieli Pierwszej Damie o wyzwaniach i doświadczeniach związanych z prowadzeniem placówki oświatowej, podzielili się też planami na przyszłość.

 

 

Małżonka Prezydenta podziękowała wszystkim obecnym na spotkaniu przedstawicielom Polonii za pielęgnowanie polskiego dziedzictwa, kultury i nauczanie Zobacz także: Para Prezydencka spotkała się z Edwardem Mosbergiem młodych ludzi języka oraz historii kraju ich przodków. Wyraziła uznanie dla prężnej działalności ośrodka i doceniła jego wkład w budowanie poczucia wspólnoty narodowej. Na koniec wizyty odwiedziła Klub Seniora, a jego członkowie opowiedzieli o prowadzonych aktywnościach czytelniczych, artystycznych i wielu innych.

 

Agata Kornhauser-Duda złożyła kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary ataków terrorystycznych z 11 września 2001 r.

Poleć znajomemu