Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Środa, 30 czerwca 2021

Pierwsza Dama: Staliśmy się sobie bliżsi

  |   Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Gospodynią wydarzenia była Agata Kornhauser-Duda W uroczystości uczestniczyli Kombatanci, organizatorzy akcji, wolontariusze oraz przedstawiciele firm, instytucji i służb zaangażowanych w akcję W uroczystości uczestniczyli Kombatanci, organizatorzy akcji, wolontariusze oraz przedstawiciele firm, instytucji i służb zaangażowanych w akcję W uroczystości uczestniczyli Kombatanci, organizatorzy akcji, wolontariusze oraz przedstawiciele firm, instytucji i służb zaangażowanych w akcję W uroczystości uczestniczyli Kombatanci, organizatorzy akcji, wolontariusze oraz przedstawiciele firm, instytucji i służb zaangażowanych w akcję Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Zespół Ferajna z Hoovera wykonał piosenki powstańcze Zespół Ferajna z Hoovera wykonał piosenki powstańcze Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii” Podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”

Po wybuchu pandemii koronawirusa społecznicy działający w ramach akcji „Nie zapomnij o nas”, członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz kilku innych organizacji zainicjowali dostarczanie Weteranom ciepłych posiłków, zakupów oraz leków do ich miejsc zamieszkania. Inicjatywa spotkała się z szerokim wsparciem wolontariuszy, restauracji przygotowujących posiłki, firm, instytucji oraz prywatnych darczyńców. W obie edycje akcji zaangażowani byli żołnierze Wojska Polskiego, funkcjonariusze Służby Więziennej, a przez trzy miesiące posiłki warszawskim seniorom rozwoziła Agata Kornhauser-Duda. Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim odbyło się podsumowanie drugiej edycji akcji „Obiady dla Bohaterów podczas epidemii”.

 

 

Jak podkreślają organizatorzy, przedsięwzięcie to nie tylko minimalizowanie ryzyka zakażenia Kombatantów wirusem COVID-19 i ofiarowanie mentalnego wsparcia w trudnym czasie pandemii, ale przede wszystkim próba odwdzięczenia się Bohaterom za ich ofiarę na rzecz naszej wolności. – Nie mam wątpliwości, że był to po prostu odruch serca, symboliczny akt wdzięczności Kombatantom za wszystko co dla nas uczynili, za to, że wywalczyli dla nas wolną, niepodległą i suwerenną Polskę – mówiła w Pałacu Prezydenckim Pierwsza Dama, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w niesienie pomocy.

 

 

Druga edycja akcji rozpoczęła się 3 listopada 2020 roku wraz z pogarszającą się sytuacją epidemiczną w kraju. Pomoc trafiła do niemal 200 Weteranów w Warszawie, we Wrocławiu, w Szczecinie, w Stargardzie, w Koszalinie, w miejscowościach w woj. opolskim, lubelskim, małopolskim, wielkopolskim oraz na Warmii i Mazurach. W charakterze wolontariusza w akcję zaangażowała się Małżonka Prezydenta, która niemal codziennie, począwszy od 3 listopada 2020 roku do 31 stycznia 2021 roku odwiedzała warszawskich Kombatantów. Nie zapominała o nich również podczas Świąt Wielkiej Nocy, a także w dniach ich urodzin. –  Pani Jadwigo, Panie Januszu, Panie Feliksie, Panie Zbigniewie, jest mi naprawdę niezwykle miło, że miałam szansę dowiedzieć się tak wiele o Państwa życiu – powiedziała Agata Kornhauser-Duda do obecnych na uroczystości Bohaterów. – Dziękuję też, że mogłam stać się chociaż na chwilę częścią tego życia. Dziękuję za niezwykłą lekcję historii, za życzliwość i serdeczność z jakimi Państwo przyjmowali mnie i innych wolontariuszy oraz za każdą chwilę rozmowy – dodała.

 

Całe wystąpienie Agaty Kornhauser-Dudy >>>

 

 

Patryk Markuszewski, Prezes zarządu Fundacji Nie zapomnij o nas wyraził przekonanie, że pandemia była czasem próby, ale i egzaminem z człowieczeństwa. – Wszyscy tu obecni, wspólnie stworzyliśmy piękny projekt ponad podziałami, który już na zawsze będzie jednym z symboli współczesnego patriotyzmu – stwierdził. Oprócz dostarczania posiłków, wolontariusze wspierali weteranów w ich codziennych czynnościach: zakupach, realizacji recept czy transporcie na badania. Ponadto, każdego dnia wykonywali dziesiątki telefonów, aby ustalić, jakie są potrzeby Kombatantów, starali się zapewnić im poczucie bezpieczeństwa i bliskości.

 

 

– To niezwykłe, że w czasie, gdy poczucie zagrożenia, narodowa kwarantanna i obostrzenia sanitarne ograniczały nasze wzajemne kontakty, paradoksalnie staliśmy się sobie bliżsi – mówiła Pierwsza Dama. Wyraziła przekonanie, że dzięki podobnym inicjatywom „stajemy się bardziej otwarci na potrzeby innych, że aktywniej i solidarniej pomagamy sobie nawzajem, że gdy zachodzi potrzeba nie zostajemy obojętni, ale podejmujemy działania”. – Mam wielką nadzieję, że wszystkie przyjaźnie i znajomości, które zawiązały się podczas pandemii będą nadal trwały, że będą Państwo nauczycielami i mentorami dla swoich wolontariuszy, a wolontariusze będą dla Państwa czułymi opiekunami – uzupełniła Małżonka Prezydenta, zwracając się do Kombatantów.

 

 

Bohaterów odwiedzał też Andrzej Duda. – Jak wielką nobilitacją dla Weteranów walk o niepodległość, po ciężkich przeżyciach i wielu latach represji, jest możliwość osobistej rozmowy z Głową Państwa, z Pierwszą Damą, to mogą opowiedzieć tylko oni sami – akcentował Markuszewski. – Wciąż żywe jest w naszych sercach wspomnienie śp. prof. Witolda Kieżuna, jednego z największych bohaterów Powstania Warszawskiego i wizyta Pary Prezydenckiej z okazji jego 99. urodzin. Profesor całe życie poświęcił Polsce i jak sam powiedział, odwiedziny Pary Prezydenckiej w jego domu były swego rodzaju ukoronowaniem jego życiowej pracy dla ukochanej Rzeczypospolitej. Przez wiele kolejnych tygodni wspomnienie tej wizyty było obecne w każdej naszej rozmowie – wyjaśnił.

 

Dzisiejszą uroczystość uświetnił występ zespołu Ferajna z Hoovera, który wykonał piosenki powstańcze.

Podobnie jak podczas pierwszej edycji prowadzona była publiczna zbiórka, którą wsparło 1100 osób, co pozwoliło zebrać ponad 57 tys. złotych. Fundacja „Nie zapomnij o nas” trzykrotnie uzyskała dofinansowanie w ramach projektów Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a Kancelaria Prezydenta RP od 3 listopada 2020 roku do końca marca br. dostarczyła ponad 3 tysiące posiłków.

 

 

W roli Partnera akcję wsparli:

o Fundacja Orlen

o Polska Fundacja Narodowa
o Fundacja KGHM Polska Miedź
o Agencja Rozwoju Przemysłu
o Polska Grupa Zbrojeniowa
o Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne

o Polfa Tarchomin S.A

 

Łącznie w obu edycjach dostarczono ponad 75 000 ciepłych posiłków.

 

_________________________________________

 

 

Podczas trwającej 101 dni pierwszej edycji zapewniono i dostarczono ok. 42 tys. ciepłych posiłków, a opieką objętych zostało blisko 350 kombatantów w całym kraju. Pomoc otrzymywali również ich bliscy oraz opiekunowie. Wtedy też wsparciem zostali objęci współcześni bohaterowie - pracownicy służby zdrowia. Akcja miała również inny wymiar: w najtrudniejszym czasie pandemii, kiedy lokale gastronomiczne zostały zamknięte, dzięki publicznej zbiórce pieniędzy oraz finansowemu wsparciu firm i instytucji - kilkadziesiąt restauracji, włączając się w akcję i przygotowując posiłki dla kombatantów, mogło działać nadal i utrzymać miejsca pracy.

 

Podsumowanie pierwszej edycji akcji odbyło się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego, a gospodynią wydarzenia była Pierwsza Dama. Czytaj więcej >>> 

 

 

Poleć znajomemu