Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 20 stycznia 2020

Pierwsza Dama z wizytą w Więckowicach

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z pracownikami ośrodka, rodzicami podopiecznych i przedstawicielami władz samorządowych Spotkanie Pierwszej Damy z pracownikami ośrodka, rodzicami podopiecznych i przedstawicielami władz samorządowych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek oraz poznała jego podopiecznych

W poniedziałek Małżonka Prezydenta odwiedziła Więckowice w województwie małopolskim, gdzie Fundacja Wspólnota Nadziei prowadzi Farmę Życia dla dorosłych z autyzmem. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, wykazujecie się Państwo nie tylko profesjonalizmem, ale przede wszystkim empatią i wyczuleniem na specyficzne potrzeby podopiecznych – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Pierwsza Dama zwiedziła ośrodek, który od 2005 roku udziela kompleksowej pomocy osobom ze spektrum  autyzmu oraz ich rodzinom. Placówka jako jedyna w Polsce - dorosłym, niesamodzielnym autystom - zapewnia nie tylko usługi rehabilitacyjne w trybie dziennym, ale także opiekę całodobową. Podopieczni fundacji cierpią na schorzenia związane ze spektrum autyzmu, często występuje u nich znaczny stopień niepełnosprawności intelektualnej wpływający na kompetencje społeczne i samodzielność, dotknięci są schorzeniami neurologiczno-psychiatrycznymi, wykazują trudne zachowania i wiele braków w obszarze funkcjonowania, zatem ich stała terapia jest konieczna także w wieku dorosłym.

 

 

W warunkach zbliżonych do domowych mieszkańcy Farmy uczestniczą w warsztatach, zajęciach i rozrywkach, dzielą się też codziennymi obowiązkami. Małżonka Prezydenta miała okazję obejrzeć pracownie i pokoje mieszkalne, dowiedziała się o ulubionych zajęciach mieszkańców i ich sposobach spędzania czasu wolnego. W ramach terapii zajęciowej i aktywizacji zawodowej powstały sad, jagodnik i warzywnik, ośrodek posiada także teren rekreacyjny. Pod kierunkiem opiekunów osoby z autyzmem wykonują drobne prace polowe, biorą udział w zbiorach owoców i warzyw, przygotowują przetwory. Uczestnicy zajęć korzystają z terenu gospodarstwa ekologicznego i siedmiu Pracowni Terapii Zajęciowej, gdzie m.in. odbywają rehabilitację, uczą się wykonywania rękodzieła i sztuki użytkowej.

 

 

 

Podczas spotkania z Pierwszą Damą pracownicy Farmy Życia oraz rodzice podopiecznych zwracali uwagę na ograniczenia finansowo-kadrowe placówki, które znacznie wpływają na jej funkcjonowanie. Ośrodek wzorowany na Dunfirth Community Farm w Irlandii miał składać się z 5 budynków mieszkalnych, Centrum Rehabilitacyjnego oraz gospodarstwa Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną ekologicznego, świadcząc kompleksową pomoc kilkudziesięciu osobom z autyzmem, potrzebującym opieki całodobowej i zajęć dziennych. Ośrodek powstał, działa jednak w bardzo ograniczonym stopniu. W ramach Farmy Życia funkcjonuje Dzienne Centrum Aktywności, gdzie z terapii korzystają obecnie trzydzieści dwie osoby zdolne do samodzielnego lub prawie samodzielnego funkcjonowania, a także ośrodek pełniący opiekę nad dziesięciorgiem podopiecznych wymagających całodobowego dozoru. Małżonka Prezydenta, która często Zobacz także: Wizyta Małżonki Prezydenta w Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną odwiedza placówki dla osób z niepełnosprawnościami i zna realia rodzin chorych wyraziła podziw dla założycieli fundacji - rodziców osób ze spektrum autyzmu. – Dla mnie jesteście Państwo bohaterami – zapewniła. Podziękowała także pracownikom i terapeutom za ich starania i okazywaną podopiecznym życzliwość i uważność. – Jestem pod ogromnym wrażeniem, wykazujecie się Państwo nie tylko profesjonalizmem, ale przede wszystkim empatią i wyczuleniem na specyficzne potrzeby podopiecznych – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

Fundacja Wspólnota Nadziei zabiega o zmiany legislacyjne wyodrębniające osobne, specjalistyczne domy pomocy społecznej dla osób z autyzmem. Jest beneficjentem ostatniej edycji akcji charytatywnej Choinki Jedynki organizowanej przez Polskie Radio. Wydarzenie już po raz kolejny odbyło się pod patronatem honorowym Małżonki Prezydenta. Pierwsza Dama włączyła się w pomoc także wykonując ozdoby bożonarodzeniowe, które trafiły na dobroczynną licytację. (KS)

 

 

 

Poleć znajomemu