Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wojciech Lubawski

Wojciech Lubawski, absolwent Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Pracę zawodową rozpoczął jako majster na budowie pod Przemyślem. Przez 20 lat związany był z kielecką firmą „Chemadin”, gdzie przeszedł wszystkie szczeble kariery zawodowej: od majstra przez kierownika, dyrektora do prezesa firmy.

W latach 1999-2001 był wojewodą świętokrzyskim. W tym czasie zorganizował wiele akcji promujących Kielecczyznę.

W wyniku zwycięstwa w wyborach samorządowych, w listopadzie 2002 r. został prezydentem Kielc. W ostatnich wyborach samorządowych, jesienią 2014 r. został prezydentem Kielc po raz czwarty, zwyciężając w pierwszej turze z wynikiem 55,69% głosów.

Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. Posiada m.in.: Medal Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy za osobisty wkład we współpracę pomiędzy Polską a Ukrainą, Nagrodę im. Grzegorza Palki - „Samorządowego Oskara” za stworzenie dogodnych warunków dla nowych inwestorów i twórców kultury, Złoty Krzyż Zasługi za wybitne osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej, przyznany przez Lecha Kaczyńskiego, Prezydenta RP, tytuł „Lidera Regionu” w kategorii „Kultura”. Otrzymał także Międzynarodową Nagrodę „Giuseppe Sciacca” za zaangażowanie w działalność na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym czy Świętokrzyską Nagrodę Gospodarczą „Skrzydła” - nagrodę specjalną za dynamiczny rozwój miasta.

Ma żonę Małgorzatę i dwoje dzieci, syna Wojciecha oraz córkę Małgorzatę.

Poleć znajomemu