Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Michał Łuczewski

Dr hab. Michał Łuczewski, socjolog, psycholog. Dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II, adiunkt w Zakładzie Metodologii Nauk Społecznych w Instytucie Socjologii UW.

 

Zajmuje się myślą i nauczaniem Karola Wojtyły, tematyką przywództwa i wartości, moralnym wymiarem gospodarki, a także socjologią państwa, narodu, pamięci, ruchów społecznych i młodzieży.

Stypendysta m.in.: Collegium Invisibile, Fundacji im. W. Fulbrighta na Columbia University i Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, wyróżniony w konkursie pod patronatem Lecha Kaczyńskiego Prezydenta RP (w 2008 r.) na najlepszy doktorat z nauk społecznych, laureat Józef Tischner Fellowship w Institut für die Wissenschaften vom Menschen.

 

Redaktor naczelny pisma antydyscyplinarnego „Stan Rzeczy” i członek zespołu redakcyjnego „44/Czterdzieści i Cztery”. Autor i redaktor książek: Portret młodego pokolenia,IBnGR 2009, Erinnerungskultur des 20. Jahrhunderts, Peter Lang Verlag 2011, Wartość krajobrazu. Rozwój przestrzeni obszarów wiejskich, PWN 2011 oraz Odwieczny naród. Polak i katolik w Żmiącej, UMK 2012.

 

Wydał podręcznik Solidarity Step by Step // Solidarność krok po kroku, CMJPII 2015, który zaprezentował razem ze swoim zespołem na Ukrainie, w Belgii, Hiszpanii i USA. Współpracował w produkcjach telewizyjnych, dotyczących moralnego wymiaru polskiej transformacji: „System 09” i „Fantazmaty Powstania Warszawskiego”, ostatnio wyprodukował film dokumentalny: „Ojciec, syn i przyjaciel” o solidarności i przebaczeniu w Polsce.

 

Poleć znajomemu