Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Jacek Bromski

Jacek Bromski, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, jeden z najbardziej aktywnych polskich działaczy kultury, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, prezydent organizacji World Cinema Alliance; studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i polonistykę na UW oraz reżyserię w PWSFTiT w Łodzi.

 

Wraz z Juliuszem Machulskim i Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy „Zebra”.Obecnie pełni w nim funkcję Dyrektora Literackiego.

 

Jest szeroko znany w Polsce i w Europie jako znawca branży audiowizualnej i prawa autorskiego i filmowego. Z sukcesem kierował akcjami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii, współorganizował Polski Instytut Sztuki Filmowej jako pierwszy przewodniczący Rady PISF (w latach 2005-2008). Funkcję tę pełni ponownie od 2015 r.

 

Jest założycielem działającej przy Stowarzyszeniu organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi ZAPA - Związek Autorów i Producentów Audiowizualnych, który to związek współpracuje z najważniejszymi organizacjami filmowców w Europie.

 

W jego dorobku znajdują się liczne filmy, m.in.: „Kuchnia Polska”, „To ja złodziej”, „U Pana Boga za piecem”. Twórczość filmowa Jacka Bromskiego jest doceniana w Polsce i zagranicą.

 

W 2005 r. odznaczony został medalem Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. W 2011 r. otrzymał od Prezydenta RP - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.

Poleć znajomemu