Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Bronisław Wildstein

Bronisław Wildstein, pisarz, dziennikarz; publicysta tygodnika „w Sieci”. Ukończył polonistykę na UJ w Krakowie. W latach siedemdziesiątych działacz opozycji antykomunistycznej. Współtwórca i autor prasy podziemnej. Współzałożyciel Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie (1977). W 1980 r. uczestniczył w zakładaniu Solidarności i NZS-u w Krakowie. Stan wojenny zastał go na Zachodzie. Współzałożyciel i w latach 1982-1987 redaktor naczelny wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kontakt”.

 

Publikował w prasie emigracyjnej i podziemnej. Paryski korespondent RWE: 1987-1990. Z początkiem roku 90 wraca do Polski, gdzie był m.in.: dyrektorem Radia Kraków; sekretarzem redakcji „Życia Warszawy”; zastępcą redaktora naczelnego „Życia”; publicystą „Rzeczpospolitej”, „Uważam Rze”, „Do Rzeczy” oraz wielu innych periodyków. W latach 2006-2007 prezes TVP. Twórca TV Republika, której był redaktorem naczelnym i prezesem w latach 2013-2014. Prowadził audycje w radio i telewizji.

 

Autor sześciu powieści - dwóch tomów opowiadań i sześciu książek publicystycznych. Za debiut Jak woda (1989) otrzymał nagrodę Kościelskich, a za Dolinę nicości (2008) nagrodę Józefa Mackiewicza.

 

Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 

Poleć znajomemu