Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Roman Kluska

Roman Kluska, polski przedsiębiorca, twórca i były prezes giełdowej spółki Optimus SA. Pod jego kierownictwem Optimus stał się nie tylko czołowym producentem komputerów w Polsce, ale także liderem rynku kas fiskalnych oraz współtwórcą największego polskiego portalu internetowego Onet.pl. Obecnie prezes spółki Prawdziwe Jedzenie sp. z o.o., zajmuje się hodowlą owiec i produkcją serów owczych.

 

Absolwent Akademii Ekonomicznej w Krakowie - kierunek: cybernetyka ekonomiczna i informatyka ze specjalnością ekonometrii i statystyki.

 

W lipcu 2002 r., już po rezygnacji z kierowania spółką, został aresztowany pod zarzutem wyłudzenia przez Optimus 30 mln zł podatku VAT. W listopadzie 2003 r. Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wszystkie zaskarżone decyzje i zarządził od organów podatkowych zwrot kosztów. Ostatecznie sąd przyznał odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie.

 

Od marca 2007 r. był doradcą premiera Jarosława Kaczyńskiego do spraw gospodarczych. Celem jego programu („pakiet Kluski”) było uproszczenie i ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Laureat m.in. Nagrody Kisiela za „walkę z bezprawiem aparatu państwowego”.

 

* * *

Roman Kluska uczestniczy również w pracach sekcji Wieś, rolnictwo NRR.

Poleć znajomemu