Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Dożynki Prezydenckie

Dożynki Prezydenckie to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto swoim rodowodem sięga czasów średniowiecznych i jest formą podziękowania za tegoroczne zbiory oraz prośbą o pomyślność przyszłorocznych plonów.

 

 

Do przedwojennej tradycji Dożynek Prezydenckich powrócił w 2000 roku Prezydent RP  Aleksander Kwaśniewski, które po latach przybrały formę regionalną. 20 września 2009 roku tradycję Dożynek Prezydenckich wskrzesił Prezydent RP śp. Lech Kaczyński, którą następnie kontynuował Prezydent RP Bronisław Komorowski oraz obecnie Prezydent RP Andrzej Duda.

 


W przeddzień Dożynek Prezydenckich tradycyjnie odbywa się „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym biorą udział grupy reprezentujące poszczególne województwa. Celem Konkursu jest kultywowanie tradycji regionalnych oraz promocja dorobku kulturowego polskiej wsi.

 

 

Główna część uroczystości rozpoczyna się Mszą Świętą, po której następuje najbarwniejsza część Dożynek - przemarsz korowodu dożynkowego oraz Ceremoniał. Ceremoniał Dożynkowy z podaniem chleba Prezydentowi RP oraz otańczeniem Pary Prezydenckiej, odbywa się z udziałem tancerzy Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, który od 2017 roku uświetnia to wydarzenie.
 

DOŻYNKI 2020 r.

DOŻYNKI 2o19 r. 

DOŻYNKI 2018 r. 

DOŻYNKI 2017 r.

DOŻYNKI 2016 r. 

DOŻYNKI 2015 r. 

 

 

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie odbędą się w dniach 18-19 września w Warszawie w Pałacu Prezydenckim. SZCZEGÓŁY>>

 

W przypadku pytań dotyczących Dożynek Prezydenckich zapraszamy do kontaktu: .

 

Poleć znajomemu