Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 lipca 2021

Prezydent weźmie udział w szczycie Inicjatywy Trójmorza w Sofii

prezydent mówi do mikrofonu, za nim granatowy telebim z logo Inicjatywy Trójmorza

Prezydent Andrzej Duda udaje się w czwartek do stolicy Bułgarii, gdzie weźmie udział w dwudniowym szczycie Inicjatywy Trójmorza. – Szczyt określi miejsce Trójmorza w odbudowującej się po pandemii Europie i w nowym kształcie relacji transatlantyckich – podkreślił minister Krzysztof Szczerski.

 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski powiedział, że w czwartek – pierwszego dnia szczytu – odbędzie się Forum Biznesowe Trójmorza; drugi dzień poświęcony będzie dyskusjom politycznym. Podczas szczytu Bułgaria przekaże prezydencję w Inicjatywie Trójmorza Łotwie.

 

Zwracał uwagę, że szczyt odbywa się w strategicznym momencie, kiedy Europa projektuje swój model gospodarczy, uwzględniając wnioski z pandemii Covid-19, i planuje inwestycje związane z nową perspektywą finansową, wzmocnioną przez Fundusz Odbudowy. Ponadto – mówił Krzysztof Szczerski – „mamy do czynienia ze zmianą administracji amerykańskiej, a co za tym idzie, także redefinicją relacji transatlantyckich”.

 

– Zadaniem tego szczytu jest podjąć dyskusję na temat miejsca Trójmorza w nowym kształcie relacji transatlantyckich. Ten szczyt ma także bardzo wyraźnie pokazać miejsce Trójmorza jako koncepcji, która idealnie pasuje do założeń odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii – podkreślił minister.

 

Krzysztof Szczerski zapowiedział, że prezydenci państw Trójmorza przyjmą deklarację, która zakłada przygotowanie w najbliższym roku dwóch raportów pozycjonujących strategicznie Trójmorze – w Europie i w relacjach z USA.

 

Szef Biura Polityki Międzynarodowej przekazał, że przywódcy państw Trójmorza będą rozmawiali także na temat polityki klimatycznej i sprawiedliwej transformacji. – Transformacja musi uwzględniać specyfikę społeczną i gospodarczą każdego z państw. To jest nasze wspólne wyzwanie – mówił.

 

Poinformował, że pojawiają się nowi partnerzy dla Trójmorza – do Stanów Zjednoczonych, Niemiec i instytucji europejskich dołączą Grecja, Francja, Wielka Brytania i Japonia.

 

Krzysztof Szczerski przekazał, że Andrzej Duda jedzie na szczyt z przesłaniem o konieczności dalszego umacniania Trójmorza jako „wyrazu naszej współodpowiedzialności za przyszłość polityki europejskiej”, a także „budowania podmiotowości naszego regionu w ramach euroatlantyckich powiązań”.

 

Jak mówił, Prezydent Duda będzie też proponował poszerzenie obszarów współpracy państw Trójmorza o nowe dziedziny, jak kultura, nauka czy turystyka, które pozwolą na budowanie społecznej wspólnoty w regionie.

Zobacz także: Spotkanie przed szczytem Inicjatywy Trójmorza w Sofii

 

Minister poinformował, że podczas szczytu Andrzej Duda odbędzie spotkania dwustronne z Prezydent Grecji, Prezydentem Bułgarii oraz z delegacją amerykańskich kongresmenów.

 

Inicjatywa Trójmorza zrzesza 12 państw Europy Środkowo-Wschodniej i ma na celu stworzenie stabilnego i spójnego partnerstwa państw z obszaru pomiędzy Morzem Bałtyckim, Adriatykiem i Morzem Czarnym. (PAP)

Poleć znajomemu