Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 maja 2021

Min. Szczerski: Szczyt B9 to potwierdzenie zaangażowania USA we wschodnią flankę

Poniedziałkowy szczyt krajów wschodniej flanki NATO w Bukareszcie z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena to sygnał zaangażowania Stanów Zjednoczonych w bezpieczeństwo wschodniej flanki NATO – podkreślił Szef Biura Polityki Międzynarodowej Krzysztof Szczerski.


Zobacz także: Prezydent USA i Szef NATO wezmą udział w szczycie B9 Prezydent rozpoczyna wizytę w Rumunii W odbywającym się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy Prezydentów Polski i Rumunii szczycie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki weźmie udział także Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden.

 

– Spotykamy się w ramach naszej wschodniej flanki, żeby dać jasny sygnał więzi atlantyckiej i bardzo dobrze, że ten sygnał więzi atlantyckiej jest potwierdzany także przez stronę amerykańską – mówił minister w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Według niego „ten szczyt da bardzo silny sygnał o solidarności sojuszniczej, o potrzebie obrony w ramach koncepcji 360 stopni, czyli ze wszystkich kierunków”.

 

– Chcemy, by najbliższy szczyt NATO dał jasny sygnał, że NATO jest gotowe do obrony w ramach artykułu 5. wszystkich swoich terytoriów – powiedział Krzysztof Szczerski.


Zaznaczył, że w najbliższym czasie zaplanowana jest rozmowa Prezydentów USA i Rosji, ale obecne spotkanie daje sygnał, że „obecność NATO na wschodniej flance nie jest przedmiotem rozmów amerykańsko-rosyjskich”.

 

Zdaniem ministra Szczerskiego, cały ostatni rok „pokazuje konsekwencje Prezydenta Andrzeja Dudy w nawiązywaniu do dziedzictwa, jakie zostawił nam śp. Prezydent Lech Kaczyński”.


Zobacz także: 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja Minister zauważył, że 3 maja w Warszawie miał miejsce szczyt „dziedzictwa Rzeczypospolitej” z udziałem Prezydentów pięciu państw, teraz odbywa się szczyt w Bukareszcie, a w lipcu zaplanowano szczyt Trójmorza. – Pan Prezydent też będzie uczestniczył, to mogę zapowiedzieć, w uroczystości 30-lecia niepodległości Gruzji w maju tego roku - poinformował Krzysztof Szczerski.


– Pamiętamy o tym, wszystkim, co zostawił nam jako tragiczny testament Prezydent Lech Kaczyński, że musimy dbać o te wszystkie państwa i je integrować – dodał.
(PAP)

Poleć znajomemu