Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 sierpnia 2015

"Stosunki polsko-niemieckie mogą mieć duże znaczenie dla polityki europejskiej"

  |   Minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP Minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP Minister Krzysztof Szczerski w rozmowie z PAP

Minister Krzysztof Szczerski stwierdził, że wizyta w Berlinie będzie początkiem dialogu polsko-niemieckiego za prezydentury Andrzeja Dudy. - To pierwszy, ważny sygnał mówiący o tym, że prezydent chce podtrzymać tę dynamikę i intensywność kontaktów polsko-niemieckich - powiedział.

- Prezydent jedzie z jasnym przekazem, że bliskie i strategiczne stosunki polsko-niemieckie mogą mieć duże znaczenie dla polityki europejskiej, dla kwestii bezpieczeństwa - zaznaczył. - Chodzi dziś o to, by przez polsko-niemiecką współpracę, dialog, zbudować takie wspólne stanowisko łączące oba kraje, które będzie miało znaczenie dla rozwoju wypadków, jeśli chodzi o politykę na Wschodzie i decyzje przyszłorocznego szczytu NATO - dodał minister Szczerski.

Zwrócił uwagę, że Niemcy będą jedynym krajem, który prezydent Duda odwiedzi dwukrotnie podczas pierwszych 100 dni swojej prezydentury; drugi raz 21-22 września w Erfurcie prezydent weźmie udział w szczycie przywódców państw grupy Arraiolos. - To pokazuje znaczenie relacji polsko-niemieckich także dla polityki europejskiej - powiedział.

Krzysztof Szczerski dodał, że częścią rozmów zapewne będą kwestie bieżącej polityki europejskiej, w tym dotyczące imigrantów. - To dziś bardzo gorący temat w Niemczech, dotyczy całej Europy i oznacza dla nas wyzwanie zajęcia stanowiska w tej sprawie. Chociaż sprawa imigracji leży w pierwszym rzędzie w rękach rządu, to oczywiście wymiana opinii na ten temat na pewno będzie miała miejsce - zaznaczył.

Program, który - jak powiedział minister Szczerski - zakłada spotkanie z prezydentem, kanclerz i ministrem spraw zagranicznych Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, ma też część polonijną. - Spotkanie z Polakami w Niemczech, a także wizyta w Rangsdorfie, w domu wnuczek polskiego posła do parlamentu pruskiego (Jana Baczewskiego), który był założycielem Związku Polaków w Niemczech, to bardzo ważny sygnał mówiący o znaczeniu uznania pełnego praw Polaków w Niemczech - powiedział minister Szczerski.


Pierwsza Dama spotka się z dyrektorem i pracownikami Sophie-Scholl Schule.

Minister Szczerski pytany był, czy tematem rozmów będzie także miniszczyt NATO w Bukareszcie i czy kanclerz Niemiec otrzyma na ten szczyt zaproszenie. - To jest szczyt wschodniej flanki. Taka jest jego idea, by wskazać na obszary zgody i wspólnego stanowiska w tej części NATO wobec procesu decyzyjnego przed szczytem w Warszawie. Nie przewidujemy obecności żadnych innych przywódców, bo zaburzylibyśmy logikę całego procesu - mówił. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu