Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 7 września 2021

Bogna Janke: Kancelaria Prezydenta może pełnić rolę mediatora między rządem a protestującymi medykami

Minister Janke siedzi w fotelu, w tle flagi Polski i UE

Kancelaria Prezydenta może pełnić rolę mediatora; zaprosiliśmy przedstawicieli zawodów medycznych oraz Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na spotkanie poświęcone aktualnym problemom w służbie zdrowia; spotkanie może odbyć się w tym tygodniu – powiedziała minister w KPRP Bogna Janke.
 

Ratownicy medyczni walczą o wyższe wynagrodzenia, nie zgadzają się też na wyjątkowo trudne warunki pracy. Od 1 września rozpoczęli ogólnopolski protest. Część z nich nie przyszła do pracy lub wzięła minimalną liczbę godzin podczas dyżurów. Ratownicy zapowiadają, że 11 września chcą wziąć udział w dużej manifestacji pracowników ochrony zdrowia, która ma odbyć się w stolicy.

 

Odpowiedzialna za dialog społeczny minister w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke poinformowała o wysłaniu zaproszeń do przedstawicieli zawodów medycznych, a także do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego na spotkanie w Kancelarii Prezydenta poświęcone aktualnym problemom w służbie zdrowia. Bogna Janke przekazała, że spotkanie może odbyć się jeszcze w tym tygodniu.

 

Jak mówiła, zaproszenia trafiły już do Związku Pracodawców Ratownictwa Medycznego SP ZOZ, OZZ Ratowników Medycznych, OZZ Pielęgniarek i Położnych, OZZ Pracowników Fizjoterapii, KZZ Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, ZZ Techników Medycznych, Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Okręgowej Izby Lekarskiej OIL w Warszawie.

 

– Chcemy porozmawiać o postulatach tego środowiska. Zarówno ze strony rządu – o czym informował jego rzecznik Piotr Müller – jak i ze strony Kancelarii Prezydenta gotowość do spotkania jest – zapewniła.

 

– Jako minister odpowiedzialna za dialog społeczny czuję się zobowiązana i odpowiedzialna za to, żeby tam, gdzie jest problem, zaproponować spotkanie i wysłuchanie, na czym ten problem polega. Chętnie włączę się w taką rozmowę i wysłucham przedstawicieli zawodów medycznych. Z takiego spotkania na pewno przekażę relację Panu Prezydentowi – mówiła minister Janke.

 

Minister ponowiła apel do pracowników służby zdrowia, by nie odchodzili od pacjentów, by nie ponosili oni konsekwencji ich protestów.

 

– Jeśli sytuacja pracowników służby zdrowia jest trudna i potrzebują oni zmian, to właśnie po to spotkajmy się, porozmawiajmy o tym. Określmy ich postulaty, oczekiwania i problemy po to, żebyśmy mogli te problemy usuwać – stwierdziła. – Takie spotkanie wymaga otwartości z obu stron. Trzeba spotkać się pośrodku. Zazwyczaj nie jest tak, że jedna strona stawia żądania, a druga musi je zrealizować. Trzeba rozmawiać, żeby znaleźć kompromis, żeby każdy wyszedł z czymś z tego spotkania – mówiła minister Janke. Podkreśliła, że Kancelaria Prezydenta może pełnić rolę mediatora.

 

Minister podkreśliła, jak bardzo ważne są służby medyczne są w naszym kraju. – Wszyscy pracownicy ochrony zdrowia są ważni, potrzebni i zasługują na szacunek, wyrażany również godziwym wynagrodzeniem. Ich praca i odpowiednie warunki pracy to kwestia bezpieczeństwa naszych obywateli. To ważny społecznie problem. Musimy spróbować go rozwiązać – dodała. (PAP)

Poleć znajomemu