Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 2 września 2021

Briefing ministra Błażeja Spychalskiego

Minister stoi przy mikrofonach dziennikarzy   |   Briefing prasowy Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażeja Spychalskiego dotyczący decyzji Prezydenta ws. stanu wyjątkowego Briefing prasowy Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażeja Spychalskiego dotyczący decyzji Prezydenta ws. stanu wyjątkowego Briefing prasowy Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażeja Spychalskiego dotyczący decyzji Prezydenta ws. stanu wyjątkowego

Prezydent wydał rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, by chronić granice Polski i UE – podkreślił minister Błażej Spychalski, informując o decyzji Andrzeja Dudy. 

 

Zobacz także: Komunikat ws. stanu wyjątkowego Spotkanie w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej Odprawa z szefem MON, dowódcami wojska i służb Minister podkreślił, że w ostatnim czasie wniosek Rady Ministrów był wnikliwie analizowany przez Prezydenta, także w gronie doradców. – Także tutaj w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbywały się narady Prezydenta, odbywały się różnego rodzaju dyskusje – powiedział.

 

Poinformował, że rozporządzenie jest aktualnie przesyłane do publikacji w Dzienniku Ustaw, a także do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, bo zgodnie z konstytucją to rozporządzenie Prezydenta musi być poddane głosowaniu i dyskusji w polskim parlamencie.

 

Minister wskazywał, że  rozporządzenie Prezydenta zawiera precyzyjne przepisy dotyczące zakresu ograniczenia swobód. – Prezydent musiał wyważyć dwa rodzaje dóbr. Z jednej strony to, co jest absolutnie fundamentalne dla naszego państwa, czyli bezpieczeństwo państwa i granic, a z drugiej strony swobody obywatelskie – mówił Błażej Spychalski, dodając, że te decyzje, które Prezydent podjął, z jednej strony dają służbom, przede wszystkim Straży Granicznej i wojsku nieco więcej kompetencji niż dotychczas, ale z drugiej strony, jeśli chodzi o swobody obywatelskie, to Prezydentowi zależało ogromnie na tym, żeby te rozwiązania były jak najmniej dotkliwe dla obywateli.

 

Poleć znajomemu