Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 13 sierpnia 2021

W niedzielę podpisanie ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości, która odbędzie się w niedzielę w Pałacu Prezydenckim, podpisze ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie. – To będzie historyczny moment – ocenił prezydencki minister Wojciech Kolarski.


Uroczystość z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych, m.in. rządu, Sejmu i Senatu, a także przedstawicieli organizacji, które od wielu lat są zaangażowane w propagowanie idei odbudowy Pałacu Saskiego, odbędzie się w Sali Orderu Orła Białego w Pałacu Prezydenckim.


– To będzie historyczny moment, który zapoczątkuje realny proces projektowy, inwestycyjny i budowlany w przedsięwzięciu odbudowy Pałacu Saskiego – powiedział minister Kolarski, podając, że w piątek do Kancelarii Prezydenta trafiła już gotowa ustawa, która przeszła drogę parlamentarną.


Zobacz także: Prezydent: Odbudowa Pałacu Saskiego to wielkie dzieło o charakterze symbolicznym Wystąpienie podczas uroczystości przekazania projektu ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego Prezydent podpisał deklarację o restytucji Pałacu Saskiego Spotkanie ws. Pałacu Saskiego z udziałem ministra Kolarskiego Posiedzenie Komitetu Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Ustawa o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie jest inicjatywą Prezydenta. Andrzej Duda ogłosił ją 11 listopada 2018 r. - w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości – jako „Deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie dla uczczenia Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.


Odbudowa Pałacu Saskiego – jak przekonywał Prezydent 7 lipca podczas ceremonii przekazania na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy w tej sprawie – to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym oraz inwestycja ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask. Przypomniał też, że odbudowa pałacu to kontynuacja działań rozpoczętych w 2004 r. przez ówczesnego Prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.


Ustawę przygotował zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP, którego członkowie przepisy opracowywali we współpracy m.in. z Biurem Programu „Niepodległa”. Pałac Saski i Pałac Brühla – jak przypomniała podczas prac w parlamencie prezydencka minister Małgorzata Paprocka – stanowiły wizytówkę przedwojennej Warszawy. – Miały charakter niezwykle symbolicznych budowli a ich zniszczenie, już po upadku Powstania Warszawskiego prowadzone było w ramach metodycznej akcji palenia i wyburzania Warszawy – mówiła minister Paprocka, dodając też, „ustawa ma charakter jednostkowej i szczegółowej regulacji”.
(PAP)

Poleć znajomemu