Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 2 sierpnia 2021

Polskie F-16 wezmą udział w misji air policing w Islandii

Prezydent Andrzej Duda podpisał postanowienie o uruchomieniu polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Islandii – powiedział szef BBN Paweł Soloch. Polska wyśle cztery F-16 i do 140 osób personelu do misji air policing.

 

– Prezydent podpisał postanowienie w sprawie uruchomienia polskiego kontyngentu wojskowego w ramach operacji NATO w Republice Islandii. Od 5 sierpnia br. Polska dołącza do grona dziesięciu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualną ochroną ludności przed atakami z powietrza – powiedział szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

 

Przypomniał, że Islandia, która jest członkiem NATO, nie ma własnych sił powietrznych. – Dlatego ochrona jej przestrzeni powietrznej realizowana jest solidarnie przez sojuszników. Odbywa się w ramach trzech trzy-, czterotygodniowych misji rocznie, wykonywanych na zmianę przez wybrane państwa Sojuszu. Polskie Siły Powietrzne mają duże doświadczenie w tego rodzaju działaniach – od ponad piętnastu lat uczestniczymy w podobnej misji związanej z ochroną przestrzeni powietrznej nad państwami bałtyckimi – przypomniał.

 

Jak poinformował szef BBN, zgodnie z postanowieniem Prezydenta, w misji wezmą udział cztery samoloty F-16 wraz z uzbrojeniem i sprzętem oraz personel – 140 żołnierzy i pracowników wojska. Pierwsza zmiana PKW Islandia potrwa od 5 sierpnia do 10 października 2021 roku.

 

– Dla Prezydenta Andrzeja Dudy zaangażowanie Polski w misje wojskowe jest jednym z najważniejszych elementów polityki bezpieczeństwa, przekładającej się na wzmocnienie pozycji Polski w sprawach bezpieczeństwa na arenie międzynarodowej, ale także praktyczne zacieśnianie współdziałania z sojuszniczymi armiami. Dotychczas prezydent postanowił o uruchomieniu aż ośmiu nowych kontyngentów wojskowych – na Sycylii, Łotwie, w Iraku, Rumunii, Libanie, Turcji, Kuwejcie (zakończony w 2018 r.) oraz na Islandii – zaznaczył Paweł Soloch.

 

O wydanie postanowienia w sprawie użycia polskich kontyngentów wojskowych za granicą występuje do prezydenta rząd.

 

Sojusznicza misja air policing nad Islandią rozpoczęła się w 2008 r., polega nie na stałej, lecz okresowej obecności samolotów oraz załóg lotniczych i naziemnych w bazie Keflavik.

(PAP)

 

Poleć znajomemu