Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 29 lipca 2021

Prezydent weźmie udział w obchodach 77. rocznicy Powstania Warszawskiego

Prezydent Andrzej Duda weźmie udział w obchodach 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego; wręczy odznaczenia państwowe, a w godz. „W” razem z Powstańcami złoży kwiaty przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach.

 

– Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego to będzie znów ten moment, w którym w czasie popandemicznym będziemy mogli wreszcie się spotkać razem, spotkać też bohaterów tamtych dni, których zostało już tak niewielu, ale dzięki którym pamiętamy. Oni przekazują nam pamięć o tamtych dniach – powiedział minister Wojciech Kolarski.

 

Jak dodał, Andrzej Duda rozpocznie udział w obchodach rocznicowych od piątkowej uroczystości w Muzeum Powstania Warszawskiego, podczas której wręczy odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania, kombatantom oraz osobom zasłużonym dla upamiętnienia tamtych wydarzeń.

 

W sobotę Prezydent będzie uczestniczył we Mszy Świętej, a następnie w uroczystym Apelu Poległych na Placu Krasińskich przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

 

– 1 sierpnia, tak jak to ma miejsce już od kilku lat, Prezydent będzie na Woli. Tam konsekwentnie przypomina o tej wielkiej tragedii ludobójstwa, które dokonało się w pierwszych dniach sierpnia, o ludobójstwie ludności Warszawy, ludności Woli. O tej wielkiej, niewyobrażalnej niemieckiej zbrodni – powiedział Wojciech Kolarski.

 

– Prezydent co roku jest w innym miejscu, tych miejsc są dziesiątki. W tym roku Prezydent upamiętni blisko 7 tys. ofiar, które zostały zamordowane na terenie dawnej fabryki Franaszka przy ul. Wolskiej. Będzie również krótka chwila rozmowy z mieszkańcami, z osobami z najbliższej okolicy i z osobami, które opiekują się tym i innymi miejscami pamięci, w których doszło do masakry – podkreślił prezydencki minister.

 

Jak dodał, w niedzielę, 1 sierpnia, o godz. 17 - w godzinie „W” – Prezydent razem z Powstańcami złoży kwiaty przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach. Wieczorem Andrzej Duda weźmie udział we wspólnym śpiewaniu piosenek powstańczych w Parku Wolności na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego.

(PAP)

 

Poleć znajomemu