Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 22 lipca 2021

Minister Paprocka w Sejmie o odbudowie Pałacu Saskiego

W środę Sejm rozpatrywał sprawozdanie Komisji Kultury i Środków Przekazu o przedstawionym przez Prezydenta RP projekcie ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie.


W trakcie obrad Sekretarz Stanu Małgorzata Paprocka przypomniała, że podczas wtorkowego posiedzenia komisji kultury obecni byli przedstawiciele strony społecznej w tym Stowarzyszenia Saski 2018, którzy przywoływali badania i sondaże, wskazujące na bardzo szerokie poparcie dla inicjatywy odbudowy.


Poinformowała, że projekt ten jest konsultowany od wielu lat z miastem Warszawa. – M.st. Warszawa było włączone w proces przygotowania ustawy, m.in. przez przedstawienie uwag pisemnych do projektu. Część z nich została uwzględniona, m.in. kwestia wymiany, wywłaszczenia i zamiany nieruchomości – mówiła. – Prezydent Warszawy będzie reprezentowany w Radzie Odbudowy, Rady Nadzorczej spółki celowej, a spółka będzie musiała zasięgnąć opinii prezydenta Warszawy – dodała.

 

Minister Paprocka dodała, że m.st. Warszawa jest jednym z głównych beneficjentów ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, również od strony infrastrukturalnej, bo projekt zakłada nie tylko odbudowę części zabytkowych, lecz także budowę parkingów podziemnych i infrastruktury dodatkowej. Jak wskazała, „według ustawy w odbudowanych budynkach mają znajdować się biura kancelarii Senatu, urząd wojewódzki i instytucje kulturalne i edukacyjne”.

 

– Grób Nieznanego Żołnierza w tej formie, jakiej jest dzisiaj, pozostanie nienaruszony. Pałac Saski ma być odbudowywany według kształtu z 31 sierpnia 1939 roku – podała. Małgorzata Paprocka wyjaśniła, że Park Saski nie zostanie zniszczony w wyniku odbudowy. – Z ustawy wynika, że wojewoda mazowiecki będzie mógł nakazać przesadzenie drzew lub wykonanie nasadzeń w tej samej liczbie – maksymalnie kilkadziesiąt drzew, co wynika z obrysu działek – mówiła. Dodała, że „nie ma też przeszkód technicznych, aby pogodzić budowę parkingów podziemnych z zachowaniem zabytkowych piwnic”.(PAP)

Poleć znajomemu