Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 18 lipca 2021

Obchody 41. rocznicy lipcowego strajku lubelskich kolejarzy

Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w KPRP wziął udział w imieniu Prezydenta RP w obchodach 41. rocznicy lipcowego strajku lubelskich kolejarzy w 1980 r. i 40. rocznicy powstania Krajowej Sekcji Kolejarzy NSZZ „Solidarność”. Uroczystość miała miejsce w byłej  Lokomotywowni Lublin, na terenie której odbywał się strajk. Obchody rozpoczęła uroczysta polowa Msza Święta.

 

Zobacz także: List na obchody 41. rocznicy strajku lubelskich kolejarzy w Lublinie Odznaczenia dla pracowników spółek kolejowych – członków NSZZ Solidarność Minister Dera odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy skierowany do uczestników obchodów, w którym Prezydent podkreślił: „Wydarzenia, które się tutaj rozegrały i które rokrocznie wspominamy, zasługują na pamięć, a ich bohaterowie na wdzięczność całego naszego narodu. Zatrzymanie lubelskiego węzła kolejowego dało niezwykle silny impuls wystąpieniom strajkowym w regionie, które wkrótce rozlały się na cały kraj. Zapoczątkowana w tym miejscu pokojowa rewolucja „Solidarności” nie od razu przyniosła oczekiwany efekt. By utrzymać władzę, reżim komunistyczny posunął się do wprowadzenia stanu wojennego, pacyfikacji protestujących zakładów i krwawych zbrodni, masowych aresztowań, szykan i inwigilacji niepokornych. Wszelkimi środkami starał się stłumić wolnościowy zryw Polaków. To się jednak nie udało, bo siła zjednoczonego narodu, wola odzyskania swobód obywatelskich i przywrócenia godności ludzkiej pracy były większe niż przemoc i terror, którymi dysponował aparat bezpieczeństwa.”

 

Minister Dera przekazał na ręce Mirosława Oleszczuka, Przewodniczącego Organizacji Zakładowej NSZZ "Solidarność" w PKP CARGO Wschodnim Zakładzie Spółki w Lublinie flagę RP od Prezydenta Andrzeja Dudy, a następnie wręczył odznaczenia państwowe nadane przez Prezydenta zasłużonym pracownikom kolei i działaczom NSZZ Solidarność Sekcji Kolejarzy.

 

Uroczystość zakończyło złożenie wieńca od Prezydenta Andrzeja Dudy przez Ministra Andrzeja Derę przed  pomnikiem „Doli Kolejarskiej” na terenie Lokomotywowni.

Poleć znajomemu