Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 11 lipca 2021

Szef BBN: Sprawy bezpieczeństwa istotne we współpracy Polski i Litwy

Paweł Soloch na tle polskich flag

Współpraca w sprawach bezpieczeństwa i obronności jest istotna w relacjach polsko-litewskich – powiedział szef BBN Paweł Soloch, nawiązując do programu wizyty Prezydenta Gitanasa Nausėdy w Polsce.
 

Zobacz także: Prezydent Litwy z Małżonką złożą w niedzielę wizytę w Polsce Paweł Soloch zwrócił uwagę na współpracę Polski i Litwy w ramach NATO, UE, porozumień regionalnych i dwustronnych. – Dzisiejsze spotkanie Prezydentów Andrzeja Dudy oraz Gitanasa Nausėdy  rozpocznie się od wspólnej wizyty w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. To podkreślenie, że sprawy bezpieczeństwa są jednym z fundamentów naszej współpracy – powiedział szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Przypomniał, że w 2019 r. Prezydenci Polski i Litwy podpisali Deklarację o wzmocnieniu polsko-litewskiego partnerstwa w dziedzinie bezpieczeństwa.

 

– Z Litwą w sprawach bezpieczeństwa współpracujemy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej, a także formatów regionalnych. Wspólnie zabiegamy też o wzmocnienie obecności sojuszniczej, w tym USA, na wschodniej flance. Dla państw bałtyckich Polska jest też kluczowym państwem z punktu widzenia prowadzenia operacji obronnej w regionie, dlatego w ramach NATO m.in. współpracujemy nad planami obronnymi oraz intensyfikacją ćwiczeń wojskowych – dodał.
 

Szef BBN przypomniał, że w zeszłym roku jeden z głównych litewskich związków taktycznych, brygada „Żelazny Wilk”, została afiliowana do Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, gdzie współpracuje z polską 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną. – Pozwoliło to na intensyfikację szkoleń oraz zgrywanie polskich i litewskich jednostek. Integrujemy nasze siły zbrojne także w ramach wielonarodowej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady z dowództwem w Lublinie – podkreślił.
 

Zwrócił także uwagę, że Polska cyklicznie patroluje przestrzeń powietrzną Litwy oraz pozostałych państw bałtyckich uczestnicząc w sojuszniczej misji Baltic Air Policing.
 

– Ważną płaszczyzną naszej współpracy wojskowej jest właśnie kooperacja wojsk specjalnych. W 2013 r. podpisaliśmy umowę o współpracy, na podstawie której prowadzimy wspólne szkolenia i wymieniamy się doświadczeniami. W zeszłym roku oficerowie litewscy wspierali także polskie Wojska Specjalne, które w ramach rocznego dyżuru dowodziły operacjami specjalnymi Sojuszu Północnoatlantyckiego – zaznaczył Paweł Soloch.
 

Prezydent Nausėda z małżonką złoży wizytę w Polsce w niedzielę. Odwiedzi z Prezydentem Dudą Dowództwo Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. Prezydenckie pary wezmą także udział we mszy w Bazylice archikatedralnej św. Stanisława i św. Wacława na Wawelu.
 

Prezydenci odwiedzą Wieżę Zygmuntowską, obejrzą ufundowany przez króla Zygmunta Starego dla wawelskiej katedry dzwon, zawieszony przed 500 laty. Złożą też kwiaty i wieńce przed grobami Władysława Jagiełły i Zygmunta Augusta oraz Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Marii Kaczyńskiej. Wezmą także udział w rozmowie na temat wspólnych polsko-litewskich projektów realizowanych przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. (PAP)

Poleć znajomemu