Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 10 maja 2021

Prezydent USA i Szef NATO wezmą udział w szczycie B9

Bukareszt | Wypowiedź dla mediów Szefa BBN Pawła Solocha

W odbywającym się w poniedziałek w Bukareszcie z inicjatywy Prezydentów Polski i Rumunii szczycie przywódców Bukaresztańskiej Dziewiątki wezmą także udział Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg – poinformował  szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

 

Zobacz także: Wizyta Prezydenta w Rumunii Min. Szczerski: Szczyt B9 to potwierdzenie zaangażowania USA we wschodnią flankę Prezydent Andrzej Duda przebywa w Rumunii, gdzie po południu weźmie udział w szczycie B9, organizowanym w formule online. Oprócz Polski i Rumunii skupia ona Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Słowację i Węgry.

 

– Prezydenci Polski Andrzej Duda i Rumunii Klaus Iohannis wystosowali zaproszenia zarówno do Sekretarza Generalnego NATO, jak i do Prezydenta Stanów Zjednoczonych i obaj potwierdzili swój udział – zapowiedział na porannym briefingu Szef BBN Paweł Soloch. – Dzisiaj po południu w spotkaniu wezmą udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg i Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, któremu towarzyszyć będzie szef Departamentu Stanu USA Antony Blinken – zaznaczył minister.

 

 

Minister Soloch wskazywał, że spotkania B9 poświęcone przede wszystkim kwestiom bezpieczeństwa są komplementarne do spotkań w ramach Trójmorza. – W obu tych formatach jako zaproszeni wspierający uczestniczą również Stany Zjednoczone i oba te formaty – oprócz budowania pozycji państw wschodnich w ramach NATO i UE – służą również budowaniu więzi transatlantyckich – zaznaczył.


Szef BBN zapowiedział też, że w komunikacie po spotkaniu państwa Bukaresztańskiej Dziewiątki odniosą się m.in. do kwestii bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego i sytuacji na Ukrainie. – Kwestia ukraińska na pewno w jakiś sposób wybrzmi – zapewnił.

Poleć znajomemu