Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 kwietnia 2021

Min. Kolarski upamiętnił ofiary manifestacji politycznych przeciw caratowi z 1861 r.

Minister Wojciech Kolarski zapalił w czwartek znicze na grobie polskiego Żyda Michała Landego, który zginął podczas manifestacji politycznej przeciwko władzom carskim w kwietniu 1861 r., a także na Grobie Pięciu Poległych, również ofiar manifestacji przeciw caratowi.

 

Minister zaznaczył, że w czwartek mija 160. rocznica jednej z największych demonstracji, które poprzedziły wybuch powstania styczniowego.

 

8 kwietnia 1861 roku odbyła się demonstracja, która rozpoczęła się od pogrzebu zesłańca na Sybir Ksawerego Stobnickiego. W jej tracie zginął od kul carskiego wojska Michał Landy, polski Żyd z Warszawy. Landy został trafiony kulą w chwili, kiedy niósł krzyż, który wcześniej wziął z rąk zranionego zakonnika, uczestnika demonstracji.

 

– Dzisiaj w imieniu Prezydenta upamiętniłem postać Michała Landego; miałem zaszczyt zapalić znicz na jego grobie, który staraniem Fundacji  Dziedzictwa Kulturowego został wyremontowany – powiedział Wojciech Kolarski. Landy został pochowany na cmentarzu żydowskim w Warszawie przy ul. Okopowej.

 

– Michał Landy to obywatel Rzeczpospolitej Przyjaciół. Prezydent Andrzej Duda wielokrotnie, kiedy mówił o relacjach polsko-żydowskich, o relacjach w Rzeczpospolitej Wielu Narodów, używał tego określenia, które pokazuje wspólnotę i jedność wszystkich obywateli Rzeczpospolitej bez względu na wyznanie, pochodzenie społeczne – powiedział.

 

Jak zaznaczył, ta wspólnota istniała nawet wówczas, kiedy Rzeczpospolitej nie było na mapie. – Michał Landy jest bohaterom tej wspaniałej historii, bohaterstwa polskich Żydów walczących o niepodległość Rzeczpospolitej – powiedział Wojciech Kolarski.

 

Minister poinformował, że zapalił też znicz na Grobie Pięciu Poległych na Starych Powązkach. – Śmierć Michała Landego bezpośrednio wiąże się z demonstracją z 27 lutego 1961 r., w której padli pierwsi zabici. Te dwa groby, te dwa wydarzenia są świadectwem tamtego czasu, ale też wspólnoty, jedności obywali Rzeczpospolitej, która 160 lat temu była pod zaborami – powiedział.

(PAP)

Poleć znajomemu