Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 25 lutego 2021

W piątek Forum Deinstytucjonalizacji z udziałem Prezydenta

Fasada Pałacu Prezydenckiego w Warszawie

Rozwój wszelkich form wsparcia i usług dla seniorów w lokalnych środowiskach i szeroko pojęta deinstytucjonalizacja – to przesłanie zaplanowanego na piątek forum z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i przedstawicieli organizacji społecznych – zapowiedział prezydencki minister Piotr Ćwik.

 

W Forum Deinstytucjonalizacji w Pałacu Prezydenckim weźmie udział – w większości zdalnie – ponad 100 przedstawicieli organizacji społecznych współpracujących na co dzień z seniorami oraz prezydenccy doradcy ds. społecznych. W pierwszej części spotkania przewidziano wystąpienie Prezydenta Andrzeja Dudy.

 

– Rozwój wszelkich form wsparcia skierowanych do seniorów i szeroko pojętych usług społecznych w lokalnych środowiskach – takie jest przesłanie tego spotkania. Stawiamy w centrum takie działania jak uspołecznienie, upodmiotowienie i personalizację w działaniach nastawionych na wsparcia dla osób starszych – powiedział minister Ćwik.

 

Podkreślił, że spotkanie w Pałacu Prezydenckim ma być początkiem debaty na ten temat. – W ubiegłej kadencji Prezydent Andrzej Duda ze swej inicjatywy doprowadził do przyjęcia przez parlament ustawy, która wprowadziła Centra Usług Społecznych. I te CUS-y w niektórych samorządach już funkcjonują. To byłoby pewnym rozwinięciem tej działalności, skierowanym na pomoc osobom starszym, seniorom – tłumaczył minister.
 

CUS: gdzie i dla kogo?

 

Jak dodał, pandemia pokazała, że taka pomoc jest seniorom potrzebna. – Naturalnym jest, jeśli seniorzy przebywają w środowisku rodzinnym; w czasie pandemii widzimy przewagę ich obecności w rodzinach nad obecnością w dobrze, skądinąd, prowadzonych ośrodkach dedykowanych seniorom, czyli chociażby domach pomocy społecznej – ocenił Piotr Ćwik.

 

Według niego, chodzi o wypracowanie optymalnego modelu pomocy osobom starszym. Zwrócił również uwagę, że jest to jeden z priorytetów UE, na realizację których przeznaczone będą duże środki finansowe. – Więc nie możemy pozostać w tyle, musimy te środki wykorzystać – zaznaczył minister.

 

Zwrócił też uwagę, że bardzo liczy na praktyczne głosy ze strony przedstawicieli organizacji, którzy będą obecni na spotkaniu. – Stąd ta duża liczba reprezentantów – ponad 100 podmiotów, (...) które będą dzielić się swoją wiedzą, będą też mogli zadawać pytania. Rozpoczęcie tej dyskusji na pewno pomoże w wybraniu właściwego kierunku dla tych działań – dodał minister Ćwik. (PAP)

Poleć znajomemu