Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 10 września 2021

Jubileusz 125-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 25-lecia działalności samorządu rolniczego

Doradca Prezydenta RP dr Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski uczestniczyli w jubileuszu 125-lecia powstania pierwszej na ziemiach polskich izby rolniczej oraz 25-lecia działalności samorządu rolniczego. Uroczystość odbyła się w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

 

Pani dr Barbara Fedyszak-Radziejowska odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy  skierowany do uczestników i organizatorów obchodów jubileuszowych:

 

„Samorząd rolniczy jest głosem przedstawicieli wielu branż i specjalizacji, ze wszystkich zakątków Polski. Państwa wiedza i doświadczenie stanowią nieocenioną wartość w kształtowaniu polityki rolnej. Potrzeba istnienia organizacji broniącej interesów rolnictwa była oczywista już przed stu dwudziestu pięciu laty, kiedy to powołano pierwszą izbę w Poznaniu. W II Rzeczypospolitej funkcjonowało trzynaście regionalnych izb reprezentujących rolników. Dobrze się więc stało, że dwadzieścia pięć lat temu, po upadku komunizmu, samorząd rolniczy został reaktywowany. Cieszę się, że przedstawiciele izb z zaangażowaniem uczestniczą w spotkaniach eksperckich w Pałacu Prezydenckim oraz w posiedzeniach Rady do spraw Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie Rzeczypospolitej Polskiej. (…)Dziękuję za Państwa wytrwałą działalność i codzienną pracę w interesie polskich rolników i polskiej wsi. Pragnę podtrzymać deklarację złożoną w trakcie posiedzenia Krajowej Rady Izb Rolniczych w Parzniewie 30 czerwca 2020 roku, że polska wieś pozostaje w centrum mojej uwagi. Rolnictwo jest branżą strategiczną – gwarantującą bezpieczeństwo żywnościowe Polaków, co uwydatniło się zwłaszcza w okresie kryzysu spowodowanego pandemią.(…) Gratulując Państwu pięknego jubileuszu, pragnę podziękować wszystkim, którzy angażują się w działalność izb rolniczych.”

Podczas uroczystości Przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich Jan Krzysztof Ardanowski wręczył odznaczenia państwowe osobom zasłużonym dla polskiego rolnictwa. oraz dla rozwoju samorządu rolniczego w Polsce.

 

Jubileusz uświetnił występ Ludowego Zespołu Artystycznego Promni im. Zofii Solarzowej SGGW. Zaprezentowano także rys historyczny działalności Izb Rolniczych. W tym roku mija 125. rocznica powołania samorządu rolniczego na ziemiach polskich. Samorząd rolniczy został w naszym kraju reaktywowany dzięki uchwalonej 14 grudnia 1995 r. ustawie o izbach rolniczych.


 

Poleć znajomemu