Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 3 września 2021

Uroczyste obchody 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego

  |   fot. NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski fot. NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski fot. NSZZ „Solidarność” Region Śląsko-Dąbrowski

Doradca Prezydenta RP Agnieszka Lenartowicz-Łysik uczestniczyła w Jastrzębiu-Zdroju w uroczystych obchodach 41. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

 

Doradca odczytała list Prezydenta RP skierowany do uczestników i organizatorów uroczystych obchodów

 

„Serdecznie pozdrawiam uczestników i organizatorów uroczystości z okazji przypadającej dzisiaj 41. rocznicy podpisania porozumienia jastrzębskiego, jednego z historycznych porozumień sierpniowych. Pragnę wyrazić głęboki szacunek i uznanie dla wszystkich, których patriotyzm, odwaga i wytrwałość przyczyniły się do tamtego sukcesu. A było to liczne grono, bowiem do protestu zorganizowanego w KWK „Manifest Lipcowy” przyłączyły się załogi z ponad 50 innych kopalń i zakładów pracy w regionie. Wywalczone przez protestujących porozumienie jastrzębskie było jednym z najważniejszych osiągnięć w pokojowej walce o wolną i sprawiedliwą Polskę. Władza zobowiązała się wówczas do spełnienia szeregu postulatów górników, którzy w kopalniach pracowali bardzo ciężko, także kosztem utraty zdrowia, ale nie otrzymywali za to ani odpowiednio długiego czasu na odpoczynek, ani godnych ich trudu poborów. Jednak to nie wszystko. Strajkujący negocjatorzy porozumienia jastrzębskiego uzyskali również ważne zdobycze dla pracowników w całej Polsce – to znaczy wolne soboty, jednolite dodatki rodzinne oraz podnoszenie zarobków w korelacji ze wzrostem kosztów utrzymania. Dzięki temu pojęcie solidarności między ludźmi pracy w Polsce nabrało bardzo realnego i konkretnego wymiaru, inspirując tysiące osób do wstępowania w szeregi nowo tworzonych wolnych związków zawodowych” – napisał Prezydent Andrzej Duda.

 

3 września 1980 r. o godz. 5.45 został podpisany dokument kończący strajk w KWK Manifest Lipcowy w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Poleć znajomemu