Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 17 lipca 2021

P. Mucha: We wtorek kolejne posiedzenie prezydenckiego zespołu ds. sędziów pokoju

doradca na tle flag PL i UE

We wtorek po raz kolejny zbierze się prezydencki zespół ds. sędziów pokoju; podsumujemy dotychczasowe prace – poinformował doradca Paweł Mucha. Zespół przygotowuje pakiet projektów ustaw, który, według niego, może być gotowy pod koniec lata lub wczesną jesienią.


W marcu Prezydent Andrzej Duda zdecydował o powołaniu zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Szefem zespołu został prof. Piotr Kruszyński, a Paweł Mucha – sekretarzem.

 

– We wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju, zostało ono zwołane przeze mnie w uzgodnieniu z panem Piotrem Kruszyńskim. Dokonamy podsumowania obecnego etapu prac – powiedział Paweł Mucha.

 

Podkreślił, że efektem prac zespołu nie będzie jeden projekt, a cały pakiet. – To są zmiany dotyczące kwestii z jednej strony ustroju sądów pokoju, z drugiej strony wyboru (...) sędziów pokoju, wreszcie zmiany dotyczące poszczególnych sfer, jeśli chodzi o poszczególne procedury – czyli w przypadku postępowania cywilnego to odpowiednia nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, jeśli chodzi o tę sferę karnistyczną – to jest nowelizacja Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia, a także pewna zmiana dotycząca samego Kodeksu karnego – wyliczał.

 

Gdy blok projektów ustaw będzie gotowy – zaznaczył Mucha – Prezydent będzie decydował, w jakim terminie i w jakim kształcie finalnie projekty te zostaną skierowane do prac sejmowych.

 

Zobacz także: P. Mucha: Na jesieni będziemy gotowi skierować projekty ws. sędziów pokoju do prac parlamentarnych Powołanie zespołu ds. sędziów pokoju Inauguracyjne posiedzenie zespołu ds. sędziów pokoju z udziałem Prezydenta RP Pytany, czy do wprowadzenia instytucji sędziów pokoju nie będą potrzebne zmiany w konstytucji, na co wskazują niektórzy eksperci, odparł, że „to jest także jeden z elementów dyskusji prowadzonych przez ekspertów”. – Są takie głosy ekspertów, którzy się opowiadają za zmianą konstytucji, a są głosy ekspertów, którzy mówią, że jest możliwe takie ukształtowanie tych rozwiązań prawnych, które będzie się mieściło w ramach określonych przez konstytucję z 1997 roku – zaznaczył.

 

Paweł Mucha pytany o orientacyjny termin zakończenia prac zespołu, odparł, że może to być „koniec lata lub wczesna jesień”.

 

Prezydencki zespół ds. sędziów pokoju zainaugurował działalność w kwietniu.(PAP)


 

Poleć znajomemu