Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Nie ma kryzysu w stosunkach z Niemcami

Rz: Stosunki polsko-niemieckie są ostatnio nie najlepsze. Czy spotkanie pana prezydenta z kanclerz Angelą Merkel może przyczynić się do zmiany tej sytuacji?

Lech Kaczyński : Przede wszystkim nie zgadzam się z oceną, że kiedyś stosunki polsko-niemieckie były bardzo dobre, a teraz znalazły się w kryzysie. Mam wrażenie, że szczególnie w ostatnim okresie relacje pomiędzy Berlinem a Warszawą nabrały dynamiki. Myślę, że jedną z przyczyn są moje wielokrotne spotkania z prezydentem Horstem Köhlerem oraz kanclerz Angelą Merkel.

Które ze spraw, jakie zostaną poruszone podczas rozmów w Juracie, uważa pan prezydent za najważniejsze?

Głównym przedmiotem rozmów będzie przyszłość traktatu konstytucyjnego. Polska ma do tej sprawy odmienne podejście niż strona niemiecka. Będziemy także rozmawiać o stosunkach transatlantyckich, polityce energetycznej oraz kwestiach dwustronnych.

W jakiej atmosferze przebiegały dotychczasowe spotkanie pana prezydenta z panią kanclerz Merkel?

Moje dotychczasowe rozmowy z kanclerz Angelą Merkel oceniam pozytywnie. Mogę potwierdzić, że zawsze odbywały się w serdecznej atmosferze. Jedną sprawą w polityce jest jednak sympatia, a inną zdolność do otwarcia się na wątpliwości i postulaty drugiej strony. Polska chce rozmawiać z Niemcami o wielu kwestiach. Oczekujemy podobnej postawy po drugiej stronie.

Pytania zadał Piotr Zychowicz

Poleć znajomemu