Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Jestem wstrząśnięty ogromem tragedii

Wtorkowa tragedia w kopalni „Halemba” jest największą katastrofą górniczą w naszym kraju od 1979 roku. Cała Polska do ostatniej chwili liczyła, że wydarzy się cud – że przynajmniej część osób, które zostały pod ziemią, przeżyła. Niestety, cud się nie wydarzył. Tragiczna śmierć spotkała 23 górników.

Wszystkim rodzinom ofiar i ich bliskim chciałbym przekazać wyrazy najgłębszego współczucia. Podobnie, jak miliony Polaków, jestem wstrząśnięty ogromem tragedii.

Pragnę podziękować ratownikom, którzy w bardzo trudnych warunkach starali się dotrzeć do górników odciętych w strefie wybuchu.

Dziękuję również wszystkim tym, którzy odpowiedzieli na moją prośbę o zachowanie odpowiedniej powagi i wyciszenie sporów związanych z kampanią wyborczą. Jeszcze raz okazało się, że, niezależnie od dzielących nas poglądów, w chwilach tragicznych potrafimy wznieść się ponad różnice.

Dziś od godziny 10:00, a także w dniach 24 i 25 listopada, wprowadziłem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej żałobę narodową. Wierzę, że w tych dniach będzie nam towarzyszyła atmosfera wyciszenia, skupienia i refleksji, uczczenia pamięci ofiar, poczucia solidarności z ich rodzinami.
Poleć znajomemu