Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Prezydent RP Lech Kaczyński wspomina Kazimierza Górskiego

Kazimierz Górski był legendą nie tylko dla tych, którzy – tak, jak ja – mieli szczęście kibicować polskiej reprezentacji piłkarskiej wówczas, gdy odnosiła największe w swojej historii sukcesy, ale także dla tysięcy młodych Polaków.

Bez Kazimierza Górskiego nie byłoby złotej dekady polskiego futbolu – od złotego medalu na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 r. do trzeciego miejsca na olimpiadzie w Barcelonie w 1982 r. W latach 1970-1976, kiedy był trenerem reprezentacji, polska drużyna w 73 meczach osiągnęła 45 zwycięstw. To wspaniały wynik.
Polska piłka zawdzięcza Zmarłemu tryumfy, polscy kibice – olbrzymią ilość pozytywnych emocji w czasach, gdy Polacy tak bardzo ich potrzebowali. Dzięki Jego pracy, dzięki wysiłkowi naszych piłkarzy Polska – wówczas niesuwerenna - osiągnęła sukces na miarę światową. W czasach, gdy tak mało mieliśmy powodów do radości, miliony Polaków połączyła duma z niezwykłych sportowych osiągnięć.

Zaledwie dwa i pół miesiąca temu, na początku marca, miałem zaszczyt i przyjemność odznaczać wielkiego trenera Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Mieliśmy okazję porozmawiać, także o zbliżających się Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej. Pan Kazimierz wierzył głęboko w to, że polscy piłkarze mają szansę odnieść na tych mistrzostwach sukces – może nie na miarę tego sprzed trzydziestu dwóch lat, kiedy to również w Niemczech nasi futboliści zdobyli brązowy medal, ale na pewno sukces znaczący. Przyjął moje zaproszenie i zgodził się polecieć wraz ze mną na mecz Polska-Niemcy 14 czerwca. Niestety, tego meczu nie obejrzymy razem...

Chociaż odszedł, pamięć o Nim, o Jego ogromnych zasługach dla polskiego sportu, jest i będzie żywa. Myślę, że najpiękniejszym hołdem dla Niego będą na tegorocznym Mundialu zarówno dobre wyniki polskiej reprezentacji, jak i sportowe zachowanie polskich kibiców.


Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
Poleć znajomemu