Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Winnych bezprawia trzeba ukarać

Wypowiedź Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego

Materiały dokumentujące działalność Urzędu Ochrony Państwa, które częściowo zostały ujawnione opinii publicznej, świadczą o sprawach znanych nie od wczoraj: że w III Rzeczypospolitej służby specjalne były wykorzystywane do działań wymierzonych w polityczną opozycję. Nie trzeba dodawać, że działania te były w oczywisty sposób sprzeczne z prawem.

Inwigilacja polityków prawicy to tylko jeden z elementów akcji podjętej w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Funkcjonariusze UOP realizowali plan niszczenia partii opozycyjnych, dezinformowania i skłócania polityków, organizowali prowokacje. Dokumenty zespołu Lesiaka dowodzą, że służby specjalne demokratycznego państwa sięgały po metody służb peerelowskich. Co więcej, działania te były realizowane przez byłych esbeków – sam Jan Lesiak był wcześniej pracownikiem Służby Bezpieczeństwa.

Od lat byłem i pozostaję zwolennikiem jak najszybszego ujawnienia dokumentów świadczących o patologicznej i przestępczej działalności służb specjalnych. Osoby winne złamania prawa powinny ponieść konsekwencje swoich poczynań. Dotyczy to także polityków, którzy o takich działaniach wiedzieli lub je akceptowali.
Poleć znajomemu