Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Prezydent RP Lech Kaczyński wymienia jedenaście powodów, dla których polscy piłkarze na niemieckiej murawie grają i będą grać szczególnie dobrze:

1. Już trzydzieści lat temu rozgrywki w Niemczech przyniosły polskiej reprezentacji znaczące sukcesy – mówię tu o złotym medalu na igrzyskach olimpijskich w Monachium w 1972 r. i trzecim miejscu na mistrzostwach świata w piłce nożnej w 1974 r., które odbywały się w Republice Federalnej Niemiec. Niemcy jako miejsce piłkarskich rozgrywek kojarzą się więc nam bardzo dobrze.

2. Dobra gra naszych piłkarzy będzie najpiękniejszym hołdem dla Kazimierza Górskiego, zwanego w Polsce „Trenerem Tysiąclecia”. Pan Kazimierz zmarł kilka tygodni przed rozpoczęciem Mistrzostw. Gdy był trenerem polskiej reprezentacji piłkarskiej, odnosiła ona największe sukcesy w dziejach polskiego futbolu – także wspomniane już sukcesy na niemieckich boiskach.

3. Nasi piłkarze będą mogli liczyć na doping tysięcy polskich kibiców, którzy przyjadą do Niemiec.

4. Często mówi się, że piłka nożna to polski sport narodowy. Miliony Polaków pasjonują się piłkarskimi rozgrywkami. Nasi piłkarze wiedząc,że na ich grę patrzy cały kraj, muszą starać się pokazać najwyższy poziom.

5. Polska już dawno nie zdobyła na mundialu żadnego medalowego miejsca. Nasi piłkarze będą się starać, aby skończyć tę złą passę. Jestem jednak realistą i wiem, że szansa na to, że nasza reprezentacja zagra w finale mistrzostw, nie jest zbyt duża.

6. W niemieckich klubach już przed wojną nie brakowało piłkarzy z polskimi korzeniami – i to bardzo dobrych piłkarzy. Dziś w Bundeslidze grają m.in. Mirosław Klose i Łukasz Podolski. A więc znakomita gra polskich zawodników na niemieckiej murawie to juz tradycja...

7. Ostatnie mistrzostwa świata w piłce nożnej odbywały się w Korei. Polakom nie przyniosły sukcesów. Może mistrzostwa w Europie, a więc u siebie – bo zarówno Polska, jak i Niemcy należą do największych państw Unii Europejskiej – okażą się dla nas szczęśliwe.

8. Polska nie ma w swojej grupie łatwych przeciwników. Polscy piłkarze wiedzą, że aby niezawieść oczekiwań kibiców, muszą dać z siebie wszystko.

9. Skład reprezentacji, która zagra w Niemczech, jest dla wielu Polaków niespodzianką. Zabrakło w nich wielu zawodników, których powołanie uważano za pewne. Piłkarze będą się starali pokazać, że ten skład polskiej drużyny nie jest strzałem do własnej bramki.

10. Rywalizacja między sąsiadami powinna być tylko taka, jak w sporcie –zawsze fair, bez negatywnych emocji. Mam nadzieję, że poziom gry polskiej reprezentacji, szczególnie na meczu z Niemcami, nie będzie gorszy od tego, jaki pokaże drużyna niemiecka, grająca bardzo dobrze.Nie wierzę bowiem w to, co o futbolu powiedział słynny angielski napastnik Gary Lineker – że to taka gra, w której 22 osoby biegają za piłką, a i tak wygrywają Niemcy.

11. Podczas niedawnej wizyty Prezydenta Horsta Köhlera w Polsce wspólnie zakończyliśmy obchody Roku Polsko-Niemieckiego. Otwierając Międzynarodowe Targi Książki rozegraliśmy między innymi symboliczny mecz w popularną grę w „piłkarzyki”. Strzeliłem tam Prezydentowi Köhlerowi bramkę i nie mam nic przeciw temu, by polscy piłkarze poszli w moje ślady.

Poleć znajomemu