Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 28 lutego 2010

Przewodniczący MKOl zamknął zimowe igrzyska olimpijskie w Vancouver

Vancouver 2010, fot. Srdjan Suki PAP/ EPA

Przewodniczący MKOl Jacques Rogge zamknął 21. zimowe igrzyska olimpijskie w Vancouver, które określił jako "wspaniałe i bardzo przyjazne". W hali BC Place zgasł znicz olimpijski.

 

W swoim wystąpieniu Rogge przypomniał gruzińskiego saneczkarza Nodara Kumaritaszwiliego, który zginął 12 lutego podczas treningu, na kilka godzin przed oficjalnym rozpoczęciem igrzysk. Szef MKOl zapewnił, że rodzina olimpijska zachowa na zawsze pamięć o tym młodym sportowcu. Te słowa 60-tysięczna publiczność przyjęła owacją na stojąco.

 

- Dziękuję Wam, Kanadyjczycy, za waszą gościnność, za ciepło i wyjątkowo radosne przeżywanie igrzysk - podkreślił Rogge i zaprosił młodzież całego świata na kolejne zimowe igrzyska, które w 2014 roku odbędą się w rosyjskim Soczi.

 

Wcześniej burmistrz Vancouver Gregor Robertson przekazał flagę olimpijską merowi Soczi Anatolijowi Pachomowowi.

 

Uroczystość zamknięcia igrzysk rozpoczęła się akcentem autoironicznym: klaun w stroju mechanika uruchomił czwarte ramię podtrzymujące znicz olimpijski, które nie uniosło się podczas ceremonii otwarcia igrzysk. Po odegraniu hymnu Kanady nastąpiła defilada sportowców. Wszyscy szli razem, bez podziału na reprezentacje. Polską flagę niosła brązowa medalistka olimpijska, panczenistka Katarzyna Bachleda-Curuś.

 

21. zimowe igrzyska olimpijskie były bardzo udane dla biało-czerwonych. Polacy zdobyli w Vancouver 6 medali - jeden złoty, trzy srebrne i dwa brązowe.

 

(PAP)
 

Poleć znajomemu