Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Prezydent wolał pojechać do Turcji

Jarosław Olechowski: Dlaczego prezydenta Lecha Kaczyńskiego nie ma wśród gości forum ekonomicznego, którego obrady rozpoczynają się dziś w Davos?

Maciej Łopiński: Prezydent nie ma tego spotkania w programie. Lech Kaczyński jest z oficjalną wizytą w Turcji, która planowana była od dawna. Rozmowy z Turkami są bardzo ważne z uwagi na ich starania o wejście do Unii Europejskiej.

Polski prezydent nie został zaproszony do Davos?

Pan prezydent otrzymał zaproszenie, ale spośród wielu zaproszeń, które do niego trafiają, z jednych korzysta, z innych - nie.

Dlaczego Lech Kaczyński postanowił nie jechać do Davos? Prezydent Aleksander Kwaśniewski był częstym gościem spotkań organizowanych w tym szwajcarskim kurorcie?

Prezydent Kaczyński nie musi powtarzać wszystkich działań prezydenta Kwaśniewskiego. Od ponad roku mamy do czynienia z inną prezydenturą.

Lista gości szwajcarskiego forum jest imponująca. Wśród niemal 2,5 tys. światowych przywódców jest m.in. kanclerz Angela Merkel, brytyjski premier Tony Blair, kandydat na prezydenta USA John McCain i prezes BP John Browne. Może warto spotkać się z nimi i porozmawiać np. o dywersyfikacji dostaw ropy naftowej?

Prezydent spotyka się ze znaczącymi politykami niekoniecznie przy okazji pobytu w Davos.

A może Lech Kaczyński po prostu źle się czuje na zagranicznych konferencjach?

Pan prezydent niejednokrotnie uczestniczył w różnych spotkaniach międzynarodowych i nie zauważyłem, żeby źle się tam czuł. Obecna podróż do Turcji jest jego 28. wizytą zagraniczną. Podczas swoich wyjazdów Lech Kaczyński poznał bardzo wielu europejskich oraz światowych przywódców. Prezydent uczestniczył również w wielu spotkaniach Unii Europejskiej i NATO. Nie dopatrywałbym się w nieobecności w Davos żadnych ukrytych znaczeń.

Poleć znajomemu