Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia


Grzegorz Chlasta: witam państwa bardzo serdecznie. Niech warszawiacy włączą się w uroczystości powstania w Getcie prosiła wczoraj Gołda Tencer koordynatorka obchodów dyrektorka fundacji Shalom podczas konferencji zapowiadającej rozpoczęcie się piętnastego kwietnia uroczystości, okazji ku temu będzie wiele między innymi życie Warszawy wielka uczta szabasowa na ulicy Próżnej łańcuch ludzi wzdłuż granicy Getta akcja zapalenia świeczek w oknach gdy pod pomnikiem bohaterów getta będą grali Filharmonicy Izraelscy. Tą ostatnią akcję zaproponowała Ewa Junczyk Ziomecka podsekretarz stanu w kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego pani minister jest naszym gościem witam panią.

Ewa Junczyk Ziomecka: Dzień dobry witam państwa.

Może zacznijmy od tego ostatniego pomysłu.

Wie pan to wszystko jest pokręcone troszeczkę i się czasami dziennikarzom myli, proszę żeby panowie i pani redaktorzy wybaczyli…

Jakie są ostatnie doniesienia…

Gołda Tencer faktycznie poinformowała, że filharmonicy izraelscy którzy będą grać piętnastego kwietnia czyli we wtorek w teatrze i operze narodowej, piękne dwa utwory Beethovena Eroikę i piątą symfonię, rozważają taką możliwość, że ci którzy mogą instrument wziąć do ręki, czyli nie fortepian, że przyjdą w nocy po koncercie pod pomnik w warszawie Getta i będą grać. To o tym poinformowała Gołda Tencer. A ja kontynuując jej myśl, mówię - zaprośmy w takim razie do tego niezwykłego nocnego koncertu mieszkańców okolicznych, którzy nie będą narzekali, że im granie przeszkadza, rozprasza ich sen, rozprasza ich ciszę nocną, tylko żeby też jakimś gestem a najlepiej zapalając świeczkę w oknie jeśli czują się solidarni czy jeśli czują poczucie wspólnoty tego miejsca tego dramatu który się odbył w czterdziestym trzecim roku i w ogóle przez całą okupację, żeby zapalili tę świeczkę - i jeszcze raz ponawiam ten apel, i muszę powiedzieć … dlaczego to mi przyszło do głowy, oczywiście Gołda Tencer mnie tym sprowokowała, ale piętnaście lat temu był taki apel, który ogłosiło "Życie Warszawy" i wtedy pamiętam reakcja była… mianowicie ludzie rzeczywiście zapalili te małe świeczki i to był bardzo piękny gest takiej wspólnoty przeszłości a nawet jeżeli te losy były oddzielne to jednak jest pewna wspólnota solidarności w cierpieniu w bólu w prawie do godnego życia i godnego umierania, bo o tym jest powstanie w getcie warszawskim.

Obchody są współorganizowane przez miasto Stołeczne Warszawa i przez Kancelarię Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jacy ważni goście będą?

Jeśli pan pozwoli panie redaktorze podzielę się z państwem taką informacją - jak prawdopodobnie większość słuchaczy wie powstanie w getcie warszawskim wybuchło dziewiętnastego kwietnia, natomiast obchody te oficjalne zaczynają się piętnastego kwietnia...

Właściwie czternastego.

No czternastego to wszystko jest takie półoficjalne. Chociaż jest ta wystawa otóż proszę państwa…

To jest wystawa w stołecznym ratuszu fotograficzna getto warszawskie.

Do której zachęcam oczywiście bardzo serdecznie, dziewiętnasty wypada w sobotę, sobota dla religijnych Żydów jest tym czym niedziela jest dla religijnych katolików. A zatem żeby nie wchodzić w tę datę i uniemożliwić osobom które tego dnia są w domu uczestniczenia w tych uroczystościach szukaliśmy w kancelarii innej daty. Jeszcze jest jeden powód mianowicie za chwilę dzień później zaczyna się bardzo ważne święto żydowskie mianowicie passover. To jest takie święto które w którym wszyscy są w domu - co ono oznacza? - To jest upamiętnienie wyjścia Żydów z Egiptu, kiedy oni szli bardzo długo szli do ziemi obiecanej. Formułując się w tej podróży w społeczeństwo i w naród. To jest święto czy ktoś jest bardzo religijny czy mniej religijny obchodzi je i trudno było mi sobie wyobrazić żeby prezydent państwa Izrael w takim dniu opuścił swój kraj. Dlatego Kancelaria koordynując i dyskutując tę datę zarówno z organizacjami żydowskimi jak i z Izraelem, doszła do wniosku, że ten piętnasty jest takim dniem, który jest nieświątecznym i w którym możemy oficjalnie uhonorować upamiętnić sześćdziesiątą piątą rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Goście?

Przede wszystkim główny gość to jest prezydent Izraela Szymon Perez i przyjeżdżają przedstawiciele różnych organizacji żydowskich przede wszystkim, na przykład przyjeżdża szef takiego … to się nazywa CLIF to jest skrót kongresu Żydów francuskich, przyjeżdża wiceminister spraw zagranicznych Francji pan Kouschner, przyjeżdżają przedstawiciele żydowskich organizacji w Rosji i ze Stanów Zjednoczonych, ale najważniejsi goście to są żyjący jeszcze dziś uczestnicy, czyli bohaterowie, dla których ta uroczystość jest. Prezydent Kaczyński zaprosił na koszt Kancelarii czyli na nasz wspólny koszt podatników żyjących jeszcze powstańców którzy, których większość mieszka w Izraelu między innymi pan Kazik Szymcharotem, bardzo legendarna postać który wyprowadzał jeszcze tę garstkę której udało się przeżyć powstańców wśród nich Marka Edelmana kanałami.

Marek Edelman też będzie zaproszony?

Marek Edelman oczywiście jest zaproszony na wszystkie uroczystości, ale Marek Edelman tradycyjnie - jest pod pomnikiem dziewiętnastego. I chociaż starałam się go przekonać - nawet dzisiaj z nim rozmawiałam znów, żeby jednak był piętnastego, on mówi - dla mnie powstanie zaczęło się dziewiętnastego. No trzeba to uszanować może jeszcze nam się uda jakoś namówić pana Marka Edelmana żeby jednak się skusił, mówię złe słowo, żeby zechciał przyjechać, ale rozumiem, że to jest dzień dla niego uczestnika tych walk bardzo ważny i musimy przyjąć z pokorą jego decyzję jeśli taką będzie podtrzymywał. Z innych gości przyjeżdżają … przyjeżdża młodzież izraelska którą chcemy połączyć z młodzieżą polską. Żeby byli na tym placu. I zresztą piętnastego kiedy jednym z elementów tych oficjalnych uroczystości jest składanie wieńców to ten pochód wieńców zamyka grupa młodzieży polskiej i izraelskiej która nie podejdzie z wieńcem do pomnika tylko podejdzie z kwiatkiem i razem wspólnie dzieci, młodzież polska i izraelska złoży kwiaty pod pomnikiem getta warszawskiego.

To jest cała sekwencja różnych przedsięwzięć będzie projekt oznaczenia granic getta warszawskiego wystawy koncerty prezentacje filmowe, na które z tych wydarzeń szczególnie by pani minister zwróciła uwagę?

Ja myślę, że one wszystkie są bardzo ważne. Każde ma swoją rzeczywiście wagę dla dramatu tego miasta. Bo to jest… opowiadamy tutaj sobie i następnym pokoleniom historię Warszawy. Prawda? Tę taką historię najbardziej dramatyczną, historię dwóch powstań. Dlaczego dwóch - dlatego, że powstanie w getcie warszawskim było zupełnie inne niż powstanie warszawskie, ale ci, którzy przeżyli włączyli się potem do powstania warszawskiego. Tak było na przykład w przypadku pana Kazika Szymcharotem, tak było w przypadku Marka Edelmana tak było w przypadku pana Willenberga właśnie proszę żeby pan mi pozwolił przejść jeszcze do gości, wśród gości, uczestników będzie też uciekinier z Treblinki pan Wilenberg rodem z Częstochowy, który będzie towarzyszył obu prezydentom do Treblinki dzień wcześniej, a także grupa buntowników, którzy wzniecili bunt i powstanie w Sobiborze, oni także przyjeżdżają na te uroczystości. Bo chcemy przy okazji tej rocznicy przypomnieć, że w innych gettach też były bunty. W innych gettach odizolowani od reszty miast świata polscy Żydzi też podjęli ten niezwykle heroiczny czyn kiedy chcieli wziąć nie sprawę życia, ale sprawę swojej śmierci we własne ręce. Bo tym się różni powstanie, wieloma rzeczami się różni, ale między innymi tym się różni powstanie w getcie warszawskim z powstaniem warszawskim, że w getcie warszawskim ludzie wiedzieli, że nie wygrają, ale chcieli, byli gotowi zginąć, ale z własnego wyboru walcząc z nazistami. Podczas gdy powstanie warszawskie to było powstanie w którym wszyscy marzyli o tym, że z bronią w ręku wyzwoli się samodzielnie rękami polskimi stolicę państwa polskiego.

Pani minister na koniec, bo już czas niemiłosiernie upływa, proszę powiedzieć,, bo rozmawiamy w trakcie wizyty premiera w Izraelu, prawdopodobnie premier teraz jest w Yad Vashem- kiedy pan prezydent wybiera się do Izraela?

Proszę państwa w tym roku wypada sześćdziesiąta rocznica powstania państwa Izrael, prezydent Perez z tej okazji organizuje konferencję prezydentów w Izraelu, na którą zaproszeni są prezydenci wielu krajów w tym naturalnie prezydent Lech Kaczyński. Ta konferencja będzie się odbywała trzynasty czternasty piętnasty maja i właśnie z kancelarii wyszło już pismo do prezydenta Pereza, w którym prezydent Kaczyński wyraża podziękowanie za zaproszenie i przyjedzie w tych dniach do Izraela.

Dziękuję bardzo Ewa Junczyk Ziomecka minister w kancelarii prezydenta RP dziękuję bardzo.

Dziękuję bardzo.
Poleć znajomemu