Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piotr Marciniak: Naszym gościem jest teraz Elżbieta Jakubiak, Szef Gabinetu Prezydenta, witam Panią. Pani minister, Prezydent zarządził dzisiaj żałobę. Żałobę czujemy wszyscy w sercach od momentu, kiedy dowiedzieliśmy się o tym wybuchu. Ale co takie rozporządzenie w praktyce oznacza?

Elżbieta Jakubiak: To jest akt, który nakazuje urzędom państwowym, wszystkim jednostkom publicznym obniżenie flagi narodowej do połowy masztu. To jest wskazanie, obowiązek wszystkich urzędów. Natomiast na podstawie rozporządzenia tę żałobę mogą rozszerzyć premier i wojewodowie we własnym zakresie, zakazując na przykład imprez publicznych. Ale to oczywiście jest akt, który wskazuje na pewne zachowanie.

Czy bardziej naszych sumień...

Tak, oczywiście. Myślę, że w Polsce dzisiaj do nikogo nie trzeba się odwoływać. Polacy sobie sami narzucili sposób zachowania. Słucham Państwa stacji, stacji radiowych, wielu innych kanałów telewizyjnych – wszyscy dzwonią, współczują, wyrażają kondolencje, przekazują je rodzinom i najbliższym. Oczywiście, myśmy zarządzili żałobę, ponieważ rzeczywiście to jest tragedia od wielu lat niebywała w historii polskiego górnictwa, dotyczy wielu rodzin, no i pewnie warto, żeby państwo też pamiętało o oddaniu hołdu ludziom, którzy zginęli.

Pani Minister, jak ta sytuacja wpłynęła na pracę Prezydenta? Wiemy, że nie wyjechał do Gruzji.

Odwołaliśmy udział Prezydenta w tej wizycie. Pana Prezydenta zastąpił Marszałek Sejmu Marek Jurek. Zmieniliśmy też termin wizyty w Rumunii, która miała odbyć się jutro. Ale oczywiście zostało to zrozumiane przez naszych partnerów. Rozmawiałam osobiście z panem ambasadorem Rumunii w Polsce. Ustaliliśmy wstępnie, że nasi prezydenci spotkają się w trakcie szczytu w Rydze.

Prezydent niedługo odwiedzi Śląsk ponownie?

Na pewno. Dzisiaj jeszcze trudno powiedzieć, kiedy.

Obiecywał, że na Barbórkę.

Myślę, że niestety będzie to musiał zrobić wcześniej i na pewno powinien to zrobić.

To co stoi na przeszkodzie?

Prezydent – myślę, że będzie o tym mówił – na pewno pojedzie na pogrzeb. My dzisiaj oczywiście nie wiemy, kiedy te pogrzeby się odbędą – trwają wszystkie czynności związane z ustalaniem tożsamości górników i wtedy, kiedy będziemy znać terminy, Prezydent na pewno się tam wybierze. To jest tragedia niebywała.

Czy Prezydent ma jakiekolwiek zastrzeżenia co do sytuacji w górnictwie? Pojechał tam, był wczoraj, rozmawiał z bardzo wieloma osobami. Ma jakieś zastrzeżenia?

Proszę Państwa, życie kolejny raz okazało się bogatsze, niż sobie to wyobrażaliśmy. Rzeczywiście, sprawa działalności spółek – tu niczego nie można przesądzić. Tutaj równie dobrze ekspertyzy mogą wskazać na działanie tylko i wyłącznie sił natury. Natomiast nie można tego dzisiaj przesądzać, ale pewne aspekty działania firm są niepokojące. Zatrudnianie osób bez stosownych uprawnień byłoby niezwykle naganne i o tym trzeba mówić publicznie i tego nie można zamiatać pod dywan. Ja tylko chciałam powiedzieć, że to jest tak: niedawno górników w Polsce było za dużo, dzisiaj górników w Polsce jest za mało i ta sytuacja pozwala działać tutaj firmom prywatnym, zewnętrznym. I oczywiście one muszą działać pod kontrolą urzędu górniczego, pod kontrolą Państwowej Inspekcji Pracy. Państwo podkreślają wiek ofiar, ale górnicy zawsze zaczynali pracę w młodym wieku. Na tym polega ta praca, że zaczyna się wcześnie.

Pani Minister Elżbieta Jakubiak, Szef Gabinetu Prezydenta. Dziękuję bardzo.
Poleć znajomemu