Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wystawa „Wolność jest kobietą”

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski otworzy w galerii „Kordegarda” wystawę fotografii Chrisa Niedenthala „Wolność jest kobietą”, przedstawiających sytuację społeczną i zaangażowanie kobiet w działalność opozycji demokratycznej lat 70. i 80. Szereg prezentowanych na wystawie zdjęć będzie pokazywanych po raz pierwszy.

 

Ponad trzydzieści zdjęć prezentowanych na wystawie „Wolność jest kobietą” to kapsułki, w których zamknięta jest nasza najnowsza historia. Oglądanie ich pozwala nam cofnąć się w czasie, by docenić nieco zapomniane bohaterki polskiej wolności: kobiety. Widziałem je w gdańskiej stoczni podczas strajku, w kilometrowych kolejkach po kartkowe jedzenie dla dzieci, w tramwajach i w kościołach. Czasami były szczęśliwe, częściej zmęczone, zawsze – fascynujące.  

 

Chris Niedenthal (ur. 21 października 1950 w Londynie) – polski fotograf i fotoreporter. Współpracował m.in. z pismami: „Newsweek”, „Time”, „Der Spiegel” i „Geo”. Fotografował strajki w Gdańsku w 1980 i wprowadzenie stanu wojennego w 1981 roku. Laureat nagrody World Press Photo w 1986 r. Autor licznych wystaw i publikacji, w tym autobiografii „Zawód: fotograf”. Odznaczony srebrnym medalem Gloria Artis.

 

4 czerwca–9 czerwca w godzinach 11.00-19.00 (7 czerwca 13.00-20.00),
Galeria Kordegarda
, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Poleć znajomemu