Dodatkowe narzędzia

Województwo Kujawsko-Pomorskie

BONIEWO
 

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła powstańca Kazimierza Tułodzieckiego, poległego 13 maja 1863 r.

           
BOROWE, Gm. DOBRE
 

Na gruncie prywatnym znajduje się mogiła 18 powstańców z oddziału Ludwika Mierosławskiego, poległych w boju pod Krzywosądzem stoczonym 19 lutego 1863 r.

 
CHEŁMNO
 

Na cmentarzu parafialnym przy ul. Toruńskiej znajduje się mogiła powstańca Nikodema Bardzkiego, urodzonego 1 września 1892 r. i zmarłego 24 października 1863 r.

 
CHROSTKOWO
 

Na cmentarzu parafialnym pochowano w mogile zbiorowej 12 powstańców z oddziału mjr. Henryka Łowińskiego – Szermętowskiego poległych w boju pod Nietrzebą stoczonym 22 kwietnia 1863 r. Ponadtow w Nietrzebi koło Stelmierza znajduje się głaz upamiętniający stoczoną tam walkę.

 
DOBRE
 

Mogiła zbiorowa na cmentarzu parafialnym, w której spoczywa 32 powstańców z oddziału Ludwika Mierosławskiego poległych w boju pod Dobrem stoczonym 19 lutego 1863 r.

 
 
NOWA WIEŚ, Gm. PIOTRKÓW KUJAWSKI
 

W mogile zbiorowej pochowano 24 powstańców z oddziału Francuza płk. Younga de Blankenheima, poległych w zwycięskim boju pod Nową Wsią stoczonym 26 kwietnia 1863 r. z kolumną rosyjską mjr. Nielidowa.

 
SADŁOWO, Gm. RYPIN
 

Mogiła zbiorowa 6 powstańców z oddziału Franciszka Kowalkowskiego „Franciszka” poległych w boju pod Kotowami 4 czerwca 1863 r.

 

W mogile pochowany jest również Aleksander Szlesynger, urodzony 1846 r., zmarły w 1930 r. - weteran powstania styczniowego.

 
SKRWILNO
 

Na cmentarzu parafialnym znajduje się mogiła zbiorowa 8 powstańców – ochotników z oddziału Jakowego poległych w boju pod Rudą stoczonym 25 lutego 1863 r.

 
TŁUCHOWO
 

Na placu, obok kościoła parafialnego znajduje się mogiła trzech powstańców zaskoczonych we wsi Kozi Łęg podczas przeprawy przez rzekę Skrwę i zamordowanych przez Rosjan 4 kwietnia 1863 r.

 

Poleć znajomemu