Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 15 października 2012

Prezydent o czerpaniu dumy i siły z historii

  |   II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991” II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”

Z naszej historii – nie tylko odległej, ale również najnowszej – mamy powody czerpać poczucie dumy i siły, tak potrzebne do zapewnienia dalszej pomyślności naszej Ojczyźnie – napisał prezydent do uczestników seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991".

 

W Pałacu Prezydenckim odbyło się II ogólnopolskie seminarium w ramach projektu „Archiwa Przełomu 1989-1991”, realizowanego wspólnie przez Kancelarię Prezydenta RP i Kancelarię Senatu pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Temat spotkania: „Archiwa Przełomu 1989-1991 w czasach przełomu. Przegląd źródeł – ocena stanu zachowania i mapa rozmieszczenia”.

 

List prezydenta do uczestników seminarium odczytał Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.

 

Zobacz także: List prezydenta z okazji seminarium „Archiwa Przełomu 1989-1991" Prezydent przypomniał wydarzenia sprzed 23 lat - wybory z 4 czerwca 1989 r.; powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego, które zapoczątkowały rozpad bloku komunistycznego i otworzyły drogę do odzyskania pełnej suwerenności przez państwa pozostające od pół wieku pod kontrolą Związku Sowieckiego. - Polacy znaleźli się wówczas w awangardzie zmian, które wkrótce przeobraziły nie do poznania mapę polityczną Europy i świata – zaznaczył Bronisław Komorowski. Podkreślił , że to był olbrzymi sukces całego społeczeństwa, jeden z największych w XX-wiecznych dziejach Polski. - Dzisiaj jednak stajemy wobec potrzeby przybliżania go kolejnemu pokoleniu, które wyrosło już w warunkach wolności i demokracji – ocenił prezydent.

 

Prezydent podkreślił, że „Archiwa Przełomu” mają przede wszystkim dokumentować ogromną i różnorodną aktywność obywatelską, społeczną i polityczną, dzięki której odrodziło się nasze na powrót wolne państwo. - Doceniając wagę tego wspaniałego dziejowego momentu, którego byliśmy świadkami i uczestnikami, winniśmy dołożyć wszelkich starań, aby pozostał on już na zawsze ważnym punktem odniesienia dla naszych Rodaków, dla zbiorowej pamięci i tożsamości narodowej – napisał Bronisław Komorowski. Dodał, że trzeba stworzyć za pomocą najnowocześniejszych technik Księgę Odrodzonej Polski.

 

 

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski przypominając o ubiegłorocznym czerwcowym seminarium podkreślał, że istnieje potrzeba scalania, digitalizowania i udostępniania wszystkich archiwaliów dotyczących partii politycznych, ruchów społecznych tego, co dzieło się w latach 1989-91. – Przez Internet mamy szansę stworzyć taką płaszczyznę, która umożliwi – szczególnie młodym ludziom – dostęp do tych informacji – zaznaczył.

 

  Zobacz także: Seminarium „Archiwa Przełomu jako przedmiot badań naukowych" Minister wskazywał na znaczenie uczenia młodego pokolenia spojrzenia na historię, z jednej strony krytycznego, a z drugiej – pełnego dumy i szacunku dla przeszłości, a także na kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych młodych Polaków właśnie poprzez zainteresowanie edukacją historyczną.  - Naszym marzeniem jest to, aby „Archiwum Przełomu” było w każdej szkole, żeby ten projekt miał swoją cząstkę w każdej szkole, w każdej wyższej uczelni – zapowiedział Szef KPRP.

 

Szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska poinformowała, że została uruchomiona strona internetowa: http://www.archiwaprzelomu.pl/ .

 

- „Archiwa Przełomu” to projekt otwarty, wspólnie go tworzymy i cały czas namawiamy do wypełniania tego projektu treścią – podkreśliła. Zachęcała do zaangażowania w ten projekt. Ewa Polkowska mówiła, że realizacja tego przedsięwzięcia – stworzenia pierwszego w Polsce katalogu zasobów on-line związanych z okresem polskiej transformacji to zadanie nie tylko trudne, ale też warte naszego zaangażowania. Dziękowała osobom prywatnym, które przyczyniły się do wzbogacenia projektu.

 

Seminarium prowadził Podsekretarz Stanu w KPRP Maciej Klimczak, wzięli w nim udział także Doradcy Prezydenta RP: prof. Tomasz Nałęcz, Henryk Wujec i Krzysztof Król.

 

Zobacz także: Odznaczenia dla zasłużonych w dokumentowaniu historii Szef Kancelarii Prezydenta wręczył też nadane przez Prezydenta RP ordery i odznaczenia osobom zasłużonym w dokumentowaniu najnowszej historii Polski.

 

Poleć znajomemu