Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Konsultacje

Głównym celem debat organizowanych przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kontekście opracowania polityki rodzinnej, jest włączenie głosu społeczeństwa, w tym społeczności lokalnych, w proces diagnozy problemów, które napotykają rodziny, a także budowania konsensusu społecznego wokół strategii polityki rodzinnej.

 

Służą temu organizowane lokalnie Prezydenckie Spotkania Obywatelskie „Ważne sprawy polskich rodzin” oraz debaty odbywające się w ramach Forum Debaty Publicznej.

 

Założeniem Forum Debaty Publicznej jest przygotowanie ewolucyjnych projektów reform, które w znaczący sposób zmodernizują państwo. Wypracowane przez Forum propozycje reform powinny być przemyślane oraz ustalone drogą dialogu społecznego, tak aby były one następnie uchwalone w jak najszerszym porozumieniu i konsensusie.

 

Z kolei ideą lokalnych debat organizowanych w ramach Prezydenckich Spotkań Obywatelskich jest przekonanie, że polityka rodzinna może wiele zyskać poprzez jej ściślejsze związanie z kontekstem lokalnym, lokalną społecznością i władzą samorządową. Rozwiązania wypracowane lokalnie, wspólnie przez mieszkańców i władze samorządowe, mogą w decydujący sposób przyczynić się do pozytywnych zmian w lokalnej polityce rodzinnej, jest ona bowiem naturalnym obszarem wypracowywania innowacji i zmian korzystnych dla rodzin. Seria debat dotyczących polityki rodzinnej jest szansą na omówienie rodzajów ryzyka, którymi obciążone jest życie rodzinne, a które wynikają z czynników ekonomicznych, demograficznych i kulturowych. Pozwoli to lepiej zrozumieć prawdziwe problemy rodzin, które często są zupełnie odmienne od powszechnie opisywanych.

 

Doświadczenia zebrane podczas dwóch debat lokalnych poświęconych sprawom rodzin, które odbyły się w Nowym Saczu i Opolu prezentujemy w formie poradnika skierowanego do szerokiego grona: urzędników samorządowych, radnych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych osób zaangażowanych w życie lokalne. Opisujemy w nim sposoby działania, które sprzyjają tworzeniu rozwiązań na rzecz polepszenia jakości życia rodzin w środowisku lokalnym. Przewodnik pt.: „Partycypacyjne tworzenie lokalnej polityki rodzinnej” dostępny jest tutaj.

pn wt śr czw pt so nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31