Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 18 czerwca 2015

"Z polskiej żywności można być dumnym"

  |   Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014 Gala AgroLiga 2014

Z polskiej żywności można być dumnym, z sukcesem konkuruje ona na rynkach światowych z żywnością z innych krajów - powiedział w czwartek prezydent Bronisław Komorowski podczas gali AgroLigi 2014, która odbyła się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego.

 

Celem konkursu AgroLiga jest promocja rolników oraz firm potrafiących produkować bardzo dobre wyroby na coraz bardziej konkurencyjnym rynku. Konkurs organizowany jest na szczeblu wojewódzkim przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym - przez Redakcję Audycji Rolnych Programu 1 TVP we współpracy ze Stowarzyszeniem AgroBiznesKlub.

 

Mistrzem krajowym AgroLigi 2014 w kategorii Rolnicy zostali: Barbara i Ryszard Grzesik, którzy prowadzą blisko 20-hekatorową szkółkę roślin ozdobnych Eko-Garten w Lipnicy Górnej w Małopolsce.

 

Mistrzem krajowym w kategorii Firmy została firma Nowalijka Piotr Wychowałek z Piotrkowa Trybunalskiego. To jedno z największych przedsiębiorstw w branży owocowo-warzywnej w Polsce, od niedawna produkuje warzywa w najnowocześniejszej w Europie szklarni z uprawą hydroponiczną wykorzystującą wodę deszczową bez użycia pestycydów.

 

Podczas gali wyróżniono także 15 rolników oraz 16 firm.
 
Wszyscy laureaci otrzymali listy gratulacyjne od Prezydenta RP oraz listy gratulacyjne od Wicepremiera, Ministra Gospodarki i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodatkowo wręczono im dyplomy i puchary.
 

Prezydent powiedział, że nagrody AgroLigi to forma docenienia dokonań całego środowiska producentów i przetwórców rolno-spożywczych, jak i całego wysiłku szeroko pojętej polskiej wsi.

 

- Jest co pokazywać w zakresie osiągnięć polskiego rolnictwa, polskiego przemysłu rolno-spożywczego i przetwórstwa. Jest co pokazywać i jest z czego być dumnym, jeśli widzi się polską żywność na rynkach europejskich i rynkach światowych jako konkurującą skutecznie i z sukcesem z żywnością i przetwórstwem z innych krajów - powiedział Bronisław Komorowski.

Zdaniem prezydenta to nie tylko cieszy, ale i buduje nadzieję na przyszłość, iż zdołamy wspólnym wysiłkiem utrzymać ofensywę polskiej żywności.

  Zobacz także: Odznaczenia podczas Gali AgroLigi 2014

 

Podczas gali AgroLigi prezydent Komorowski wręczył odznaczenia państwowe.

 

W uroczystości wzięli udział także Szef Kancelarii Prezydenta RP Jacek Michałowski, Zastępca Szefa KPRP Dariusz Młotkiewicz oraz Doradca Prezydenat RP Tomasz Borecki. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu