Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 15 maja 2015

"Praca dla młodych strategicznym wyzwaniem"

  |   Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca” Prezydent RP ogłosił założenia programu „Pierwsza praca”

Program „Pierwsza praca” pozwoli na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych w Polsce, jest odpowiedzią na zjawisko tzw. umów śmieciowych – zapowiedział w piątek Prezydent RP Bronisław Komorowski.

 

Program "Pierwsza praca" jest jednym z elementów zapowiadanej przez Prezydenta RP strategii "Dobry start dla młodych".

 

Program "Pierwsza praca" to gwarancja dwuletniego zatrudnienia dla ponad 100 tys. młodych osób już w 2016 r. Jest skierowany do absolwentów szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat i bezskutecznie szukają zatrudnienia. Program będzie finansowany z Funduszu Pracy i środków europejskich.

 

Bronisław Komorowski zapowiedział, że program "Pierwsza praca" jest adresowany i do młodych ludzi, i do pracodawców. - Wydaje się być atrakcyjny bardzo i rzeczywiście pozwalający na dalsze zmniejszanie poziomu bezrobocia młodych ludzi - mówił w Centrum Przedsiębiorczości Smolna.


Prezydent zwrócił uwagę, że Polska jest obecnie w UE wiceliderem, jeśli chodzi o obniżanie bezrobocia młodych ludzi.


- Program jest też odpowiedzią na zjawisko tzw. umów śmieciowych i pozwoli na realne zmniejszenie tego zjawiska, dlatego, że będzie możliwe przechodzenie z tego rodzaju umów na umowy stałe – ocenił.
 

Prezydent uważa, że program "Pierwsza praca" jest możliwy do zrealizowania szybko i - choć zależy od tempa prac w parlamencie - to powinien ruszyć najpóźniej na początku 2016 roku.

 

- Program dotyczy zatrudnienia na umowach stałych na dwa lata, a więc na ten moment decydujący o dalszej karierze życiowej młodego człowieka – ocenił.
 

Prezydent dziękował rządowi za dobrą współpracę. W konferencji uczestniczył też minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

 

Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił, że program "Praca dla młodych" skierowany jest szczególnie do młodych rodzin, które chcą mieć dzieci. Program opiera się na dofinansowaniu przez rząd, przez pierwszy rok, zatrudnienia w pełnym wymiarze. - To jest ponad 2 tysiące 100 złotych miesięcznie, około 26 tysięcy rocznie - powiedział.

 

Poleć znajomemu