Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 17 maja 2015

"Noc Muzeów" w Pałacu i Belwederze

  |   "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Pałacu Prezydenckim "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze "Noc Muzeów" w Belwederze

W ramach projektu "Noc Muzeów w Warszawie" Pałac Prezydencki i Belweder zostały otwarte dla zwiedzających. Odwiedzających Belweder po jego salach oprowadzali prezydent Bronisław Komorowski i Pierwsza Dama Anna Komorowska. 

 

Zwiedzający Pałac Prezydencki mogli obejrzeć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia – m.in. Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą, Antyszambrę, a w niej m. in. zabytkowy fortepian Jana Ignacego Paderewskiego oraz Salę Chorągwianą, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych od Grunwaldu po Solidarność.
 

W Sali Chorągwianej prezentowane są także kopie dwóch ważnych zabytków polskiego piśmiennictwa politycznego: Konstytucja 3 Maja oraz Konstytucja dla Europy Wojciecha Jastrzębowskiego z 1831 roku.
 

W Pałacu Prezydenckim można było obejrzeć Galerię Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, nawiązującą do historii naszego kraju. Wśród prac znajdują się m. in. dzieła Józefa Chełmońskiego, Adama Chmielowskiego, Józefa Czapskiego, Edwarda Dwurnika, Aleksandra Gierymskiego, Jana Lebensteina, Jacka Malczewskiego i Stanisława Witkiewicza.
 

Na klatce schodowej można było podziwiać wielkoformatowe obrazy przedstawiające sceny z życia Tadeusza Kościuszki, autorstwa Michała Stachowicza.
 

Galeria Malarstwa Polskiego z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie to kolejna odsłona realizowanej od kilku lat koncepcji Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego prezentowania w przestrzeni Pałacu Prezydenckiego największych dzieł polskiej sztuki.
 

Miłośnicy malarstwa mogli także zwiedzić Salę Jerzego Nowosielskiego, w której prezentowanych jest 10 obrazów tego wybitnego artysty.


Zwiedzający mogli zobaczyć także Okrągły Stół - oryginalny stół stoi w sali na parterze w północnym skrzydle Pałacu Prezydenckiego. Zobacz także: Pokaz „Muzeum Utracone 2015” przed Pałacem Prezydenckim

 

Ponadto przed Pałacem Prezydenckim odbył się multimedialny pokaz "Muzeum Utracone".

 

Założeniem projektu jest pokazanie w formie nowoczesnej animacji materialnego dorobku kultury utraconej na przestrzeni wieków, ale także tych dzieł, które po latach zostały odzyskane. Projekt realizowany jest na zamówienie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W tym roku pokaz "Muzeum Utracone" ponownie otrzymał honorowy patronat Małżonki Prezydenta RP Anny Komorowskiej.

 

Z kolei w Belwederze zwiedzający mogli zobaczyć Salę Pompejańską, Salę Marmurową, Salę Lustrzaną i Salę Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wyposażenie tego ostatniego miejsca stanowi oryginalne biurko z lampkami, kałamarzem, fotel Marszałka, a także drugi fotel dla gości przy biurku i łóżko z szafką nocną.

 

Zwiedzający mogli również obejrzeć Kaplicę pw. NMP Królowej Polski, w której w 1991 roku modlił się papież Jan Paweł II. Przy wejściu znajduje się tablica upamiętniająca tę wizytę. Odwiedzających Belweder po jego salach oprowadzała Para Prezydencka.

Poleć znajomemu