Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 13 maja 2015

Przewidziany termin referendum - 6 września

  |   Prezydent RP poinformował, że kieruje do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum Prezydent RP poinformował, że kieruje do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum Prezydent RP poinformował, że kieruje do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum Prezydent RP poinformował, że kieruje do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum

Prezydent RP Bronisław Komorowski poinformował w środę, że kieruje do Marszałka Senatu postanowienie o zarządzeniu ogólnokrajowego referendum, które miałoby się odbyć 6 września 2015 r.

 

W referendum Polacy mają odpowiedzieć na pytania, czy opowiadają się:

  • za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu;
  • za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa;
  • za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.  

- Termin referendum jest przewidziany na 6 września, już poza okresem wakacyjnym, tak aby stworzyć realną możliwość wzięcia udziału w głosowaniu jak największej liczbie Polaków - zaznaczył Bronisław Komorowski na spotkaniu z dziennikarzami przed Urzędem Skarbowym Warszawa Śródmieście. Zobacz także: Projekt nowelizacji konstytucji ws. JOW-ów "Zamierzam zarządzić ogólnopolskie referendum"

 

Odnosząc się do jednomandatowych okręgów wyborczych, powiedział: to nie jest tak, że ktoś chce rozstrzygnąć za obywateli jak ma być, tylko prezydent likwiduje barierę prawną, konstytucyjną, która do tej pory uniemożliwiała myślenie i skuteczne działanie na rzecz wprowadzenia JOW-ów w wyborach do Sejmu. Jak podkreślił, inicjatywa referendalna oznacza, że to Polacy, obywatele, a nie tylko partie polityczne będą mogli się w tej sprawie wypowiedzieć.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że stanowisko zajęte przez większość obywateli będzie miało istotny wpływ na partie polityczne.

 

Dodał, że również w kwestii obecnego systemu finansowania partii z budżetu chodzi o to, aby obywatele mieli szansę jednoznacznie się wypowiedzieć, tak by partie polityczne musiały to brać pod uwagę.

 

Bronisław Komorowski podkreślił również, że referendum dotyczy trzech kwestii, a jedna z nich jest fundamentem w relacjach między obywatelem a państwem.

 

Zgodnie z Konstytucją RP, Prezydent Rzeczypospolitej ma prawo zarządzić referendum ogólnokrajowe za zgodą Senatu wyrażoną bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Poleć znajomemu