Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 11 maja 2015

"Potrzeba lojalności między państwem i przedsiębiorcami"

  |   Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan Gala wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan

Polska przedsiębiorczość potrzebuje konsekwentnej budowy wzajemnej lojalności między państwem a przedsiębiorcami - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który w poniedziałek wziął udział w gali wręczenia nagród Konfederacji Lewiatan.

 

- To stałe wyzwanie, jak promować polską przedsiębiorczość i budować akceptację społeczną dla przedsiębiorczości w naszym kraju. Myślę, że z jednej strony przemawiają do wyobraźni wielu osób sukcesy ekonomiczne kraju, poprawiające się wszystkie parametry ekonomiczne, ale z drugiej strony, pewnie do każdego człowieka przemawia w stopniu najwyższym to, że budzi się i budowana jest konsekwentnie świadomość, że między przedsiębiorczością a pracą, miejscem pracy, jest bezpośrednia łączność - powiedział prezydent.

 

Zgromadzonym na gali przedsiębiorcom podziękował za ich osiągnięcia w walce o rynki, w budowie nowych firm oraz za rosnącą liczbę miejsc pracy.

 

- Niewątpliwie tym, co jest absolutnie niezbędne, to uzbrajanie polskiej gospodarki, a więc także polskiej przedsiębiorczości, w zdolność do konkurowania ze światem gospodarczym - europejskim i pozaeuropejskim. Niewątpliwie jednym z głównych narzędzi jest postawienie na innowacyjność - podkreślił.

 

Jak ocenił, narzędziem wzmacniającym szanse na skuteczne konkurowanie polskiej gospodarki nie tylko tańszym rynkiem pracy, ale też zdolnościami technologicznymi i umiejętnością stosowania nowoczesnych rozwiązań, będzie zgłoszony przez niego do laski marszałkowskiej projekt ustawy o innowacyjności. Projekt ten zawiera m.in. propozycję ulgi podatkowej na badania i rozwój.

 

Bronisław Komorowski podkreślił też znaczenie konsekwentnej budowy wzajemnej lojalności między państwem a przedsiębiorcami. - Stawiam bardzo zdecydowanie na przeprowadzenie zasady, aby wszystkie niejasności w prawie były rozstrzygane na korzyść podatnika, a nie urzędnika. I to powinno wyznaczać wspólny kierunek działania na przyszłość - powiedział.

 

Zobacz także: "Zamierzam zarządzić ogólnopolskie referendum" Wcześniej w poniedziałek prezydent zapowiedział, że chce referendum m.in. w sprawie zmian w systemie podatkowym. Pytanie miałoby dotyczyć wprowadzenia zasady rozstrzygnięcia wątpliwości prawnych na korzyść obywatela. Daje to szansę obywatelowi na mocniejszą pozycję w relacjach z państwem - uważa prezydent.(PAP)

 

Poleć znajomemu