Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 23 kwietnia 2015

"Polska gospodarka jest najlepszym ambasadorem kraju"

  |   Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu Prezydent RP na Gali wręczenia Nagród Polskiej Rady Biznesu

Polska gospodarka, z jej sukcesami i z ludźmi, którzy te sukcesy reprezentują, jest najlepszym ambasadorem Polski - mówił w czwartek wieczorem prezydent Bronisław Komorowski podczas finału czwartej edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta.

 

Nawiązując do czwartkowego wystąpienia ministra spraw zagranicznych w Sejmie, który przedstawiał informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2015 r., prezydent powiedział, że przyjemnością jest słuchanie za granicą komplementów pod adresem Polski i jej gospodarki.

 

- Prezydent, jeżdżąc po całym świecie, poznaje i kolegów prezydentów, i różne sytuacje, ale także poznaje ambasadorów Polski. I muszę państwu powiedzieć - z całym, największym szacunkiem dla ambasadorów - że jestem głęboko przekonany, iż najlepszym ambasadorem Polski jest polska gospodarka z jej sukcesami, ale także z ludźmi, którzy te sukcesy reprezentują, stanowią najlepszą wizytówkę kraju. To jest prawdziwa przyjemność - jeździć i słyszeć takie komplementy pod adresem Polski i pod adresem polskich osiągnięć gospodarczych - powiedział Bronisław Komorowski.

 

- Myślę, że wszyscy przeżywamy głęboką satysfakcję z tych niebywałych zmian, które się stały naszym udziałem, a także i za naszą sprawą się dokonały. I myślę, że tym wszystkim ludziom, którzy tworzyli tę nową rzeczywistość, a także tym wszystkim, którzy dzisiaj z niej korzystają, jest poświęcona nagroda imienia Jana Wejcherta - dodał.

 

Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Warszawie wręczono Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta. Są one przyznawane w trzech kategoriach: sukces, wizja i innowacja oraz działalność społeczna.

 

W kategorii "Sukces" nagrodzono wieloletniego prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosława Józefowicza. Kapituła doceniła go za determinację w dążeniu do celu i trafne decyzje biznesowe, a także za "umiejętność prowadzenia odpowiedzialnego biznesu na skalę międzynarodową, gdzie skutecznie konkuruje z globalnymi potentatami, jednocześnie poprawiając jakość życia swoich klientów".

 

W kategorii „Wizja i Innowacja” nagrodę odebrał Piotr Voelkel, twórca firm z grupy Vox działających w branży wykończenia i aranżacji wnętrz, ale także mecenas wielu projektów kulturalnych i edukacyjnych. Kapituła przyznając mu nagrodę, doceniła "innowacyjny, kreujący nowe standardy, humanistyczny sposób prowadzenia przez niego biznesu, a jednocześnie zaangażowanie w sferę praktycznej edukacji, w tym zawodowej".

 

Nagrodę w kategorii "Działalność Społeczna” otrzymał Jarosław Kuba, który związany jest ze Stowarzyszeniem „Bałt” i od wielu lat działa społecznie w woj. świętokrzyskim. Kapituła przyznając mu nagrodę, doceniła wagę zainicjowanych przez stowarzyszenie przemian społeczno-ekonomicznych. "W wyniku działań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie „Bałt” mieszkańcy gminy własnymi siłami stworzyli od podstaw największe centrum rozrywki w Polsce (m.in. Park Jurajski), a gmina stała się atrakcją turystyczną odwiedzaną przez ponad 500 tys. turystów rocznie - wskazano w uzasadnieniu.

 

Zwycięzcy konkursu otrzymali statuetki autorstwa Alexandry Wejchert oraz 100 tys. zł nagrody pieniężnej.

 

Kapituła konkursu zdecydowała także o przyznaniu nagrody specjalnej, którą po raz pierwszy wręczono organizacji, a nie pojedynczej osobie. Otrzymało ją Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny za doprowadzenie do powstania Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz pokazanie jak może "skutecznie i ponad podziałami przebiegać współpraca strony publicznej, prywatnych darczyńców i organizacji społecznych".

 

Laureaci Nagrody Polskiej Rady Biznesu im. Jana Wejcherta wybierani są przez kapitułę, w skład której wchodzą przedstawiciele środowisk gospodarczych, społecznych, artystycznych oraz mediów m.in. prof. Leszek Balcerowicz, prof. Michał Kleiber i Mariusz Walter.

 

Polska Rada Biznesu została założona w 1992 r. Jest organizacją skupiającą właścicieli i prezesów największych firm polskich i działających w Polsce. Jan Wejchert był współzałożycielem firmy ITI, a później telewizji TVN. Zmarł w 2009 r. (PAP)

 

Poleć znajomemu