Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Sobota, 11 kwietnia 2015

Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą”

  |   Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym Para Prezydencka na koncercie „Słowa, które znaczą” w Teatrze Narodowym

Koncert „Słowa, które znaczą” odbył się w sobotę w warszawskim Teatrze Narodowym w 5. rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wśród gości był prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną.

 

Z inicjatywą zorganizowania koncertu wystąpił Komitet Obchodów 5. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, któremu przewodzi Lucyna Gągor – wdowa po generale Franciszku Gągorze, który zginął w katastrofie. - To już 5 lat, odkąd nasze życie całkowicie się zmieniło; nabrało zupełnie innej wartości - powiedziała Lucyna Gągor przemawiając ze sceny Teatru Narodowego, zwracając się do obecnych na sali członków rodzin ofiar katastrofy i ich przyjaciół. Zobacz także: Anna Komorowska na otwarciu wystawy „Smoleńskie Portrety”

 

Gośćmi sobotniego koncertu byli także m.in. wicepremier i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska oraz przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy.

 

Tytułowymi „słowami, które znaczą” były słowa-hasła, wokół których ułożono program sobotniego koncertu: m.in. „życie”, „ojczyzna”, „solidarność”, „czas”, „nadzieja” i „pamięć”. Każdy utwór poprzedziła recytacja fragmentu utworów poetyckich autorstwa m.in. ks. Jana Twardowskiego, Tadeusza Różewicza, Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza.

 

Wśród piosenek wykonanych podczas koncertu przez wokalistów - Jacka Borkowskiego, Jacka Kawalca, Krzysztofa Kiljańskiego, Katarzynę Moś, Lorę Szafran, Mieczysława Szcześniaka, Joannę Trzepiecińską, Mateusza Ziółko, Agnieszkę Zębalę i Waldemara Klejna – znalazły się m.in. „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni, „Naiwne Pytania” z repertuaru grupy Dżem, czy „Nadzieja moja” Mieczysława Szcześniaka.

 

Podczas finału sobotniego koncertu wszyscy artyści wspólnie wykonali utwór „Ocalić od zapomnienia” napisany przez Marka Grechutę do słów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Wokalistom akompaniowała orkiestra symfoniczna i zespół wokalny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją Tomasza Labunia. Reżyserem oraz autorem scenariusza muzyczno-poetyckiego spektaklu był Bolesław Pawica. (PAP)

 

Poleć znajomemu