Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 31 marca 2015

Prezydent: Chcemy Ukrainy jako dobrego sąsiada Polski

  |   Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami Spotkanie z ukraińskimi parlamentarzystami

Polskie doświadczenie mówi wyraźnie, że w obliczu największego zagrożenia najłatwiej jest znaleźć w sobie głęboką determinację do działania i przeprowadzania zmian - mówił we wtorek na spotkaniu z ukraińskimi parlamentarzystami prezydent Bronisław Komorowski.

 

Grupa młodych ukraińskich parlamentarzystów przebywająca w Warszawie w ramach projektu "Wsparcie dla deputowanych z Euromajdanu" gościła we wtorek w Belwederze.

 

Prezydent mówił, że "dla nas tradycja Euromajdanu jest równie ważna, bo pamiętamy swoje własne działania związane z urzeczywistnieniem marzeń o wolności i bezpieczeństwie, kursie prozachodnim Polski".

 

Według niego Polska jest nastawiona na wspieranie ukraińskiej niepodległości i dążenia Ukrainy do bezpiecznego świata zachodniego. - Chcemy Ukrainy jak najbardziej związanej ze światem zachodnim, chcemy Ukrainy jako dobrego sąsiada Polski i dlatego też konsekwentnie inwestujemy i będziemy inwestowali w dobre relacje – zadeklarował Bronisław Komorowski.

 

- Jesteśmy po stronie tych, którzy walczą o swoją wolność, którzy zostali napadnięci i którym się należy nasza solidarność - zapewnił prezydent.

 

Jak przekonywał, tę solidarność Polska okazuje nie tylko na arenie międzynarodowej, lecz również wspierając zmiany wewnętrzne na Ukrainie. - Takie jest polskie doświadczenie, że droga do stabilnej wolności i do dobrobytu wiedzie przez trudne reformy - zaznaczył Bronisław Komorowski.

 

 

Dodał, że działania Ukraińców są "po wielekroć trudniejsze ze względu na trwającą wojnę", lecz polskie doświadczenie mówi wyraźnie, że "właśnie w obliczu największego kryzysu, największego zagrożenia czasami jest najłatwiej znaleźć w sobie samym głęboką determinację".

 

Prezydent podkreślił, że Polska chce wspierać Ukrainę w reformie samorządowej i decentralizacji. Mówił też o wspieraniu budowy dobrej formy życia ekonomicznego w oparciu o mały i średni biznes, a nie o struktury oligarchiczne, a także o budowie nowoczesnego systemu obrony.

 

- Polsce przypadło w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego konkretne zadanie wspierania ukraińskiej armii w uzyskaniu przez nią zdolności do realnego współfunkcjonowania, współpracy z innymi armiami krajów NATO poprzez mechanizmy standaryzacji - dodał.

 

Prezydent przyjął ukraińskich parlamentarzystów w Belwederze, gdzie - jak mówił - "można jeszcze spotkać czasami ducha marszałka Piłsudskiego, który marzył o tym, by Polska i Ukraina ze sobą współpracowały". - I gdyby naszym dziadom się to udało, to pewnie inaczej potoczyłaby się historia całej Europy - podkreślił Bronisław Komorowski. Mówił, że dzisiaj wyciągamy wnioski z tamtej lekcji historii i chcemy budować jak najlepsze relacje polsko-ukraińskie. - Wtedy się nie udało, teraz musi się udać - dodał prezydent.

 

Jak mówił, cieszy się, że ukraińscy parlamentarzyści chcą się "przyglądać polskiej drodze do niepodległości i poprzez niepodległość szukając dobrych mechanizmów do przebudowy Ukrainy". Jak zaznaczył, młodzi parlamentarzyści przeszli podobną drogę jak on i jego przyjaciele: od rewolucji do służby państwowej. (PAP)

 

Poleć znajomemu