Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 29 marca 2015

Na początku kwietnia prezydent z wizytą na Ukrainie

Prezydent Bronisław Komorowski na początku kwietnia (8-9 kwietnia) uda się z wizytą na Ukrainę. Odwiedzi Kijów, a także cmentarz w Bykowni w związku z rocznicą zbrodni katyńskiej.

 

Po świętach wielkanocnych odbędzie się wizyta na Ukrainie - zapowiedział Bronisław Komorowski, pytany przez PAP o najbliższe wizyty zagraniczne.

 

- W Kijowie i w Bykowni, bo to jednocześnie będzie rocznica katyńska. Będzie element czysto ukraiński i czysto polski, jakim jest Bykownia - powiedział Bronisław Komorowski na pokładzie samolotu w drodze powrotnej z Tunisu. Jak dodał, to będzie chyba jego ostatnia podróż zagraniczna, do wyborów prezydenckich (10 maja).

 

Bykownia leży w granicach administracyjnych Kijowa, dawniej była to osobna wieś o tej samej nazwie. Na Polskim Cmentarzu Wojennym otworzonym we wrześniu 2012 roku spoczywa prawie 3,5 tys. polskich ofiar zbrodni katyńskiej.

 

Masyw leśny w Bykowni był miejscem potajemnych masowych pochówków ofiar stalinowskiego Wielkiego Terroru z lat 30., lecz jeszcze w latach 80. władze radzieckie utrzymywały, że są to ofiary "reżimu faszystowskiego".

 

Dzięki pracom archeologiczno-ekshumacyjnym prowadzonym od 2001 roku potwierdzono, że w Bykowni pochowane są osoby z tzw. ukraińskiej listy katyńskiej. Lista ta zawierała dane 3435 aresztowanych polskich obywateli, wysłanych w listopadzie 1940 r. przez NKWD z Ukrainy do centrali NKWD w Moskwie. Kopia dokumentu została przekazana polskim prokuratorom przez stronę ukraińską w 1994 roku, co umożliwiło rozpoczęcie poszukiwań szczątków ofiar.

 

Badania przeprowadzone w Bykowni w latach 2000-2004 wykazały, że jest to największe na Ukrainie miejsce pochówku ofiar komunizmu. Szacuje się, że pogrzebano tam 100-120 tys. ludzi.

 

Drugi obok Bykowni cmentarz katyński na Ukrainie znajduje się w Charkowie na wschodzie kraju. Na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Piatichatkach spoczywa 4300 zamordowanych przez NKWD oficerów wojska polskiego i jeńców wojennych z obozu w Starobielsku oraz innych sowieckich więzień. (PAP)

Poleć znajomemu