Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 18 marca 2015

"Wskazana zmiana koncepcji strategicznej NATO"

  |   Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Briefing Prezydenta RP po posiedzeniu RBN Briefing Prezydenta RP po posiedzeniu RBN Briefing Prezydenta RP po posiedzeniu RBN Briefing Prezydenta RP po posiedzeniu RBN Briefing Prezydenta RP po posiedzeniu RBN

Naszą odpowiedzią na zmiany w doktrynie wojennej Rosji powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz własnego potencjału obronnego - oświadczył prezydent Bronisław Komorowski po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Zaznaczył, że wskazana byłaby nowelizacja koncepcji strategicznej NATO i rozpoczęcie debaty w tej kwestii na szczycie NATO w Warszawie w 2016 r.

  

- Oceniamy, że zmiany wprowadzone w doktrynie wojennej Rosji odzwierciedlają zjawisko niedobre, jakim jest zasadniczy zwrot Rosji, o cechach zwrotu strategicznego, wobec całego świata zachodniego – powiedział prezydent na briefingu prasowym po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Tematem spotkania była rosyjska doktryna wojenna w kontekście wniosków dla bezpieczeństwa Polski.

 

- W moim przekonaniu nastąpił zwrot w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego – dodał Bronisław Komorowski.

  

W jego ocenie, trzeba to odczytywać nie w perspektywie jednego roku, ale wielu lat. Jak dodał, że nastąpił zwrot od zasady zdolności do miękkiej kooperacji między Rosją a światem zachodnim, także NATO, w kierunku jednoznacznej postawy konfrontacyjnej w stosunku do świata zachodniego.

  

- To martwi, niepokoi, z tego trzeba wyciągać daleko idące wnioski – zaznaczył, dodając, że trzeba wyciągnąć wniosek dotyczący realizacji postanowień ze szczytu NATO w Newport dotyczących całej wschodniej flanki NATO i zwartości całego Sojuszu.

  

- Byłoby absolutnie wskazane, aby w tej sytuacji swoistą odpowiedzią ze strony świata zachodniego była nowelizacja koncepcji strategicznej Sojuszu oraz uruchomienie debaty nad tym na szczycie NATO w Warszawie w przyszłym roku – podkreślił prezydent.

 

 

Bronisław Komorowski wskazywał, że rosyjska doktryna zapowiada perspektywę – to co najbardziej niepokoi – presji na kraje sąsiednie. Zwrócił też uwagę, że w dokumencie pojawiały się zapisy mówiące o możliwości użycia całego systemu militarnego na rzecz sytuacji wewnętrznej w państwie rosyjskim. - To być może należy interpretować jako sygnał zapowiedzi niestabilności całego obszaru rosyjskiego – ocenił.

  

- Najistotniejszym wnioskiem płynącym z posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego jest to, że naszą odpowiedzą - naszą, czyli polską, i naszą, czyli natowską i całego świata zachodniego - na zmiany w zakresie doktryny wojennej Federacji Rosyjskiej po prostu powinno być dalsze wzmacnianie jedności świata zachodniego oraz także umacnianie własnego potencjału obronnego, co się dzieje – pokreślił prezydent.

 

Posiedzenie RBN odbyło się w nowym składzie. W związku z rozwiązaniem klubu poselskiego Twój Ruch, ze składu Rady odwołany został przewodniczący partii Twój Ruch Janusz Palikot.

Poleć znajomemu