Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 12 marca 2015

"Trzeba wspierać Ukrainę i Mołdawię w utrzymaniu proeuropejskiego kursu"

  |   Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii Obiad oficjalny wydawany przez Prezydenta RP na cześć Prezydenta Rumunii

Konieczne jest zaangażowanie Polski i Rumunii na rzecz krajów we wschodnim sąsiedztwie, w tym m.in. wspieranie Ukrainy i Mołdawii w utrzymaniu proeuropejskiego kursu - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystego obiadu na cześć prezydenta Rumunii.

 

Rumuński prezydent Klaus Iohannis przekonywał z kolei, że Polska i Rumunia muszą wspólnie pracować, by odpowiedzieć ma wyzwania związane z bezpieczeństwem.

 

Bronisław Komorowski podkreślił, że podstawą partnerstwa strategicznego Polski i Rumunii jest budowanie coraz silniejszej i bardziej spójnej UE i promowanie wizji silnego NATO.

 

Wizja wsparcia i budowania NATO przez Polskę i Rumunię - mówił prezydent Komorowski - ma swój fundament w art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego - Wobec wyzwań stawianych przez agresję rosyjską na Ukrainie brzmi to nadzwyczaj aktualnie - zaznaczył prezydent Polski.

 

- Bezpieczeństwo i perspektywy rozwoju trzeba stale umacniać i dlatego zacieśniamy współpracę polityczną i w sferze bezpieczeństwa oraz wspólnie zabiegamy o wzmocnienie wschodniej flanki NATO - mówił Bronisław Komorowski.

 
Jak dodał, szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 roku będzie miał w tym względzie bardzo istotne znaczenie.
 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego, konieczne jest dalsze zaangażowanie Polski i Rumunii na rzecz krajów we wschodnim sąsiedztwie. - Konieczne są działania na rzecz utrzymania proeuropejskiego kursu Ukrainy i Mołdawii - powiedział polski prezydent.

 

Podkreślił, że Polska i Rumunia mogą się dzielić swoimi doświadczeniami z transformacji i udzielać wsparcia krajom Partnerstwa Wschodniego, a zwłaszcza tym objętym umowami stowarzyszeniowymi z UE.

 

Prezydent Iohannis zaznaczył, że Polska jest ważnym aktorem we wspólnocie euroatlantyckiej, z którym Rumunia dzieli podstawowe wartości, stanowiska i cele.

 

Nowe wyzwania na szczeblu regionalnym i międzynarodowym, w szczególności u naszych wschodnich sąsiadów, pokazują potrzebę wzmocnienia współpracy polsko-rumuńskiej - mówił prezydent Rumunii.

 

Jak podkreślił, nadal należy prowadzić dialog w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. - Jest konieczne, by Polska i Rumunia wspólnie pracowały, by odpowiedzieć ma wyzwania związane z bezpieczeństwem - dodał Iohannis.

 
Jak mówił, oba kraje muszą chronić swoich wschodnich sąsiadów przed różnymi formami presji.(PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu